Tap Tap to Zoom
Code: 2AH-BFH-AR15FH-AR-A1-S
MPN: AR-A1-S
UPC: 714569644048
Buy Together and Save
ATTENTION! We currently do not ship this product to CA, IL, NY, WA , and U.S. Territories. Please see our policies for more information.
The M-15 Predator prevents overheating due to excessive muzzle blast. The "Predator" model is the shortest model we offer and is specifically designed to fit guns with a short muzzle. This model also effectively works on handguns and other weapons using a shorter barrel.Much like our M-1 model, a "Predator" model, this device effectively covers short barrels due to its shorter length. However, don't be fooled by its size, the "Predator" model is the same device, just shortened in size. You can install this device yourself, or have it installed by a gunsmith. We highly recommend having a competent and qualified person install it.![]()
| Manufacturer: | Guntec USA |
| Color: | Black |
| Caliber: | 5.56x45mm NATO, .223 Remington |
| Finish: | Nitride |
| Fabric/Material: | Stainless Steel |
| Threads per Inch: | 1/2x28 |
| Gun Model: | AR-15 |
| Length: | 1.5 in |
| Diameter: | 0.8 in |