Tap Tap to Zoom
Buy Together and Save
ATTENTION! We currently do not ship this product to CA, IL, NY, WA , and U.S. Territories. Please see our policies for more information.
The TD Mini Trident is a micro short version of our flagship Micro Trident Flash Hider. Featuring a micro short length and a larger view than the standard short version the TD Mini Trident eliminates blinding flash to keep you focused on the target. The aggressive machining design of this micro short version eliminates blinding flash, pushes the flash forward to focus the eye not down the barrel. This new design will fit more easily into the majority of slimline handguards. The TD Mini Trident also features a drilled center for permanent installation and a strong spring steel boolit lanyard. This new TD Micro Trident Flash Can features deep chambers and porting that allows you to easily install and remove it with one hand. No installation tools required.![]()
| Manufacturer: | Guntec USA |
| Color: | Black |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | T6 Aluminum |
| Gun Model: | AR-15 |
| Length: | 2.25 in |
| Weight: | 2.2 oz |
| Additional Features: | Glass Breaker |
| Condition: | New |
| Diameter: | 1.25 in |