Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Lock Type:
- Mechanical
- Finish:
- Black
- Height:
- 2.54 in
- Width:
- 11.25 in
- Depth/Thickness:
- 8.88 in
- Condition:
- New
Code: UB-GF-MV55019
MPN: MV550-19
UPC: 751077900051
Product Info for Gunvault MicroVault 550 Gun Safes w/Illuminated Keypad & Manual Key
Whether at home or on the go, the GunVault MV550-19 MicroVault provides secure storage for any lifestyle. The redesigned MV550-19 includes the illuminated No-Eyes keypad and enhanced security features where they are needed most: a reinforced steel lip and full perimeter interior anti-pry tabs prevent prying and bounce open attacks while the steel security cable allows for the safe to be secured while on the go. The foam-padded interior accommodates a full-sized handgun and room for an extra magazine. The manual backup key features a dimpled design for enhanced picked resistance. MV550-19: offering superior protection for what matters most, at home or on the go.![]()
Specifications for Gunvault MicroVault 550 Gun Safes w/Illuminated Keypad & Manual Key:
| Manufacturer: | GunVault |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | 20 gauge steel |
| Lock Type: | Mechanical |
| Finish: | Black |
| Height: | 2.54 in |
| Width: | 11.25 in |
| Depth/Thickness: | 8.88 in |
| Weight: | 5.1 lb |
| Condition: | New |
| Interior: | Foam |
Features of Gunvault MicroVault 550 Gun Safes w/Illuminated Keypad & Manual Key:
- Illuminated No-Eyes keypad allows users to open the safe quickly even in the darkest of places
- Reinforced steel lip and anti-pry tabs resist prying and bounce-open attacks
- Security cable allows safe to be tethered while on the go
- Backup key features a secure, dimpled design
- Foam padded interior
- Keypad tones can be silenced
- Tamper detection feature
- Low battery warning
Package Contents:
- Gunvault MicroVault 550 Gun Safe Mechanical Illuminated Keypad/Key 20 Ga
- Security Cable Included Backup Override Key
Gunvault MicroVault 550 Gun Safes w/Illuminated Keypad & Manual Key Orderable Models
List of Orderable Models
- Gunvault MV55019 MicroVault 550 Gun Safe, Illuminated Keypad, Manual Key, MV550-19 , MPN: MV550-19 , UPC: 751077900051 , Code: UB-GF-MV55019