Tap Tap to Zoom
Code: Y8-PM-DO50-GS
MPN: DO50-GS
Product Info for Hach Probe Dissolved Oxygn W/CORD DO50-GS
Hach Probe Dissolved Oxygn W/CORD DO50-GS is one of the many quality laboratory and scientific products we have to offer at very competitive pricing. Hach Probe Dissolved Oxygn W/CORD DO50-GS / 97006-530 is part of a wide selection of Hach pH meters. Combining excellent quality with an affordable price, the Hach Probe Dissolved Oxygn W/CORD DO50-GS / 97006-530 can meet your scientific research needs while still offering a good value for a budget conscious end user. If you have any questions about any of our pH meters please do not hesitate to contact our customer service for further guidance.![]()
Standard galvanic dissolved oxygen electrode is for use with IQ Scientific multiparameter meters.
Specifications for Hach Probe Dissolved Oxygn W/CORD DO50-GS:
| Concentration Range: | 0 to 19 ppm or mg/L |
| Temperature Range: | 0 to 100°C |
| Diameter: | 12 mm |
| Length: | 110 mm |
| Connector: | BNC |
| Lead Length: | 1 m |
| IQ No.: | DO50-GS |
| Unit: | Each |
Related Products to Hach Probe Dissolved Oxygn W/CORD DO50-GS
Hach Probe Dissolved Oxygn W/CORD DO50-GS Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Hach Probe Dissolved Oxygn W/CORD DO50-GS , MPN: DO50-GS , Code: Y8-PM-DO50-GS