Tap Tap to Zoom
Read More...
- Blade Length:
- 2.75 in
- Blade Material:
- ABS
- Blade Shape:
- Skinner
- Handle Material:
- ABS
- Handle Finish:
- Blaze Orange ABS
- Sheath Material:
- Nylon
- Handle Color:
- Blaze Orange
- Package Type:
- Clam Pack/ Plastic
- Color:
- Blaze Orange
Code: 162-KN-HV60EDGE
MPN: HV60EDGE
UPC: 736370601058
Product Info for Havalon Piranta-Edge Folding Knife
Designed to be the perfect knife for all of your cutting needs, the Havalon Piranta-Edge Folding Knife is made using incredibly durable materials and construction that will keep you slicing and cutting for years to come.![]()
Specifications for Havalon Piranta-Edge Folding Knife:
| Manufacturer: | Havalon |
| Blade Length: | 2.75 in |
| Closed Length: | 4.25 in |
| Blade Material: | ABS |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 7.25 in |
| Blade Shape: | Skinner |
| Handle Material: | ABS |
| Handle Finish: | Blaze Orange ABS |
| Sheath Material: | Nylon |
| Handle Color: | Blaze Orange |
| Weight: | 1.5 oz |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Blaze Orange |
Features of Havalon Piranta-Edge Folding Knife
- 12 additional stainless steel #60A blades.
- Rugged military grade polymer handle
- Overall Length 7 1/4"
- Open Back for easy cleaning
- Liner-lock constructions
- Nylon Holster included
- Fits all Pirnata Blades.
Package Contents:
- Havalon Piranta-Edge Folding Knife
- Nylon Holster 12 additional blades
Havalon Piranta-Edge Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Havalon Piranta-Edge Folding Knife, 2.75in, Skinner Blade, Clampack, Blaze Orange, XTC-60EDGE , MPN: HV60EDGE , UPC: 736370601058 , Code: 162-KN-HV60EDGE
Havalon Piranta-Edge Folding Knife Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Havalon Piranta-Edge Folding Knife, 2.75in, Skinner Blade, Clam Pack, Blaze Orange, XTC-60AEDGE , MPN: XTC60AEDGE , UPC: 736370702052 , Code: 162-KN-HV60EDGE-XTC60AEDGE