1 of 4 images
Hawke Sport Optics 1x15mm 1 MOA Prism Red Dot Sight, Black, 12050
2 of 4 images
Hawke Sport Optics 1x15mm 1 MOA Prism Red Dot Sight, Black, 12050
3 of 4 images
Hawke Sport Optics 1x15mm 1 MOA Prism Red Dot Sight, Black, 12050
4 of 4 images
Hawke Sport Optics 1x15mm 1 MOA Prism Red Dot Sight, Black, 12050
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
- Color:
- Black
- Reticle:
- 1 MOA
- Illumination Color:
- Red
- Adjustment Click Value:
- 1 MOA
- Condition:
- New
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
Code: 67-PRD-PRSMDW-12050
MPN: 12050
UPC: 5054492120505
List: $349.00Save $29.01
$319.99
Product Info for Hawke Sport Optics 1x15mm 1 MOA Prism Red Dot Sight
High quality 1x15mm prism sights designed for AR pattern rifles.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics 1x15mm 1 MOA Prism Red Dot Sight:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 15 mm |
| Reticle: | 1 MOA |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 10 |
| Eye Relief: | 98 mm, 3.9 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Battery Quantity: | 1 |
| Length: | 1.9 in |
| Width: | 1.9 in |
| Height: | 2.8 in |
| Weight: | 7.3 oz |
| Condition: | New |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Weaver |
| Gun Rail: | Weaver |
Features of Hawke Sport Optics 1x15mm 1 MOA Prism Red Dot Sight
- 1 MOA precision click turrets
- Quick focus diopter
- Digital Brightness Controls
Package Contents:
- Hawke Sport Optics 1x15mm 1 MOA Prism Red Dot Sight
- Low-profile mount
- Lower 1/3 Co-Witness Mount
- Honeycomb sunshade supplied with 4x24
- 6x36 models only.
Hawke Sport Optics 1x15mm 1 MOA Prism Red Dot Sight Orderable Models
List of Orderable Models
- Hawke Sport Optics 1x15mm 1 MOA Prism Red Dot Sight, Black, 12050 , MPN: 12050 , UPC: 5054492120505 , Code: 67-PRD-PRSMDW-12050
Hawke Sport Optics 1x15mm 1 MOA Prism Red Dot Sight Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, Hawke Sport Optics 1x15mm 1 MOA Prism Red Dot Sight, Black, 12050 , MPN: 12050-DEMO , Code: 67-PRD-PRSMDW-12050-DEMO
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare