00:59
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Hawke Sport Optics Airmax Compact 30 SF 3-12x40 Air Gun Scope Features
1 of 4 images
Hawke Sport Optics Airmax 30 Rifle Scope, 3-12x40mm SF Compact, 30mm Tube, AMX IR Reticle, Black, 13200
2 of 4 images
Hawke Sport Optics Airmax 30 Rifle Scope, 3-12x40mm SF Compact, 30mm Tube, AMX IR Reticle, Black, 13200
3 of 4 images
Hawke Sport Optics Airmax 30 Rifle Scope, 3-12x40mm SF Compact, 30mm Tube, AMX IR Reticle, Black, 13200
4 of 4 images
Hawke Sport Optics Airmax 30 SF Compact 3-12x40 AMX IR, Black, 13200
Tap Tap to Zoom
You May Also Like
Best Rated
Warne Quick Detach XSKEL Mount, 30mm, Black, QDXSKEL30TW
List: $259.99
$207.99
Save Up to 20%
Blazin' Deal
TRYBE Optics DiMA1000 Laser Rangefinder with Mount, Black, TROLRF
List: $764.99
$553.81
Save Up to 28%
Blazin' Deal
TRYBE Optics Enhancer Rifle Scope Magnification Quadrupler, 4x54mm, 30mm Tube, Black, ENHRS4X
List: $799.99
$259.92
Save Up to 68%
Blazin' Deal
TRYBE Optics HIPO Rifle Scope, 3-18x50mm, 30 mm Tube, FFP, PLR-25 MOA Reticle, Black, TRORS3-18x50FFP-BL
List: $499.99
$194.84
Save Up to 61%
Blazin' Deal
TRYBE Optics HIPO Rifle Scope, 4-16x44mm, 30 mm Tube, FFP, PLR-25 MOA Reticle, Black, TRORS4-16x44FFP-BL
List: $409.99
$206.99
Save Up to 50%
Winchester Supreme Optics 1-4x24mm 30mm Tube IR Rifle Scope, Second Focal Plane, Illuminated Etched Reticle, Black, 1-4x24IR
List: $264.99
$229.99
Save Up to 13%
Questions & Answers
Customer Reviews
Helpful Negative Review
So the description says eye relief is 76mm (3 inches)
In real use the eye relief is about 2.5 inches.
I had it mounted to a highly modified Crosman 1322, 14.5" barrel etc. I understand the Crosman stock for these pistols is not great for cheek weld...
Read More...
2/12 found this helpful
Read More...
13% OFF Rifle Scopes + 2% Bucks
SCPNClick to Copy Coupon Code
Eligible models will have a savings offer and the coupon code to use below. Add the item to your cart and enter coupon code for savings on that select model! Limited time only. Cannot be combined with other promotions or offers.
- Reticle:
- AMX IR
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 589 g
- Adjustment Click Value:
- 0.1 Mil Rad
- Adjustment Type:
- Mil Rad
- Parallax:
- Side Focus
- Illumination Type:
- LED
- Included Accessories:
- Standard
- Condition:
- New
Code: 67-RS-HSONN16-13200
MPN: 13200
UPC: 5054492132003
List: $549.00Save $49.01
$499.99
Product Info for Hawke Sport Optics Airmax 30 3-12x40mm Compact Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane
The new Airmx 30SF 3-12x40 compact incorporate a shorter optical system, making them ideal for bull pup and forward loading air rifles.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Airmax 30 3-12x40mm Compact Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Magnification: | 3 - 12 x |
| Reticle: | AMX IR |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 3.3 - 13.3 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 43.7 - 10.9 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 76 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 589 g |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 277 mm |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | Side Focus |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Adjustment Range: | 30 Mil Rad |
| Focus Range: | 10 yds to infinity |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Brightness Settings: | 6 |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Standard |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Hawke Sport Optics Airmax 30 3-12x40mm Compact Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane
- Wide angle optical system ideal for varmint/airgun
- Lighweight and compact contruction - short eye relief
- 16 layer fully multi-coated optics
- Side Focus control for parallax adjustment to infinity
- 30mm mono-tube chassis for superior strength
- Glass etched reticle with red illumination
- 6 levels of brightness with off positions in between
- 1/10 MRAD capped
- resettable target turrets
- Fast focus eyebell and high torque zoom ring.
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Airmax 30 3-12x40mm Compact Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane
- Sidewheel
- Lens Covers
Hawke Sport Optics Airmax 30 3-12x40mm Compact Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane Orderable Models
List of Orderable Models
- Hawke Sport Optics Airmax 30 Rifle Scope, 3-12x40mm SF Compact, 30mm Tube, AMX IR Reticle, Black, 13200 , MPN: 13200 , UPC: 5054492132003 , Code: 67-RS-HSONN16-13200
Hawke Sport Optics Airmax 30 3-12x40mm Compact Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, Hawke Sport Optics Airmax 30 SF Compact 3-12x40 AMX IR, Black, 13200 , MPN: 13200-DEMO , Code: 67-RS-HSONN16-13200-DEMO
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare