Tap Tap to Zoom
Read More...
- Reticle:
- AMX IR
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 621 g
- Adjustment Click Value:
- 0.1 Mil Rad
- Adjustment Type:
- Mil Rad
- Parallax:
- Side Focus
- Illumination Type:
- LED
- Included Accessories:
- Standard
- Condition:
- New
Code: 67-RS-HSONN17-13210
MPN: 13210
UPC: 5054492132102
Product Info for Hawke Sport Optics Airmax 30 4-16x44mm Compact Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane
The Hawke Sport Optics Airmax 30 SF Compact 4-16x44 AMX IR Rifle Scope is lightweight and compact with a wide-range optical system designed to withstand the recoil from today's powerful airguns and forward-loading air rifles. These Rifle Scopes by Hawke Sport Optics are built with a fast focus eyebell and a high torque zoom ring for easy adjustments and tough enough to withstand regular use. The Hawke Sport Optics Airmx 30 Compact 4-16x44 AMX Illuminated Rifle Scope has six brightness settings so that you can best match your reticle to your target background and ambient lighting conditions. You can also adjust the side parallax to eliminate parallax from 10yds to infinity with the single side focus adjustment knob. The glass etched reticle and fully multi-coated lenses ensure you spot every varmint and crow with lightning speed and pinpoint accuracy. Upgrade your airgun game today with the Hawke Sport Optics Airmax 30 SF Compact 4-16x44 AMX IR Rifle Scope.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Airmax 30 4-16x44mm Compact Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 44 mm |
| Magnification: | 4 - 16 x |
| Reticle: | AMX IR |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 2.8 - 11 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 32.8 - 8.2 ft at 100 yds, 8.1 - 31.8 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 76 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 621 g |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 296 mm |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | Side Focus |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Adjustment Range: | 20 Mil Rad |
| Focus Range: | 10 yds to infinity |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Brightness Settings: | 6 |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Standard |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Hawke Sport Optics Airmax 30 4-16x44mm Compact Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane
- Wide angle optical system ideal for varmint/airgun
- Lighweight and compact contruction - short eye relief
- 16 layer fully multi-coated optics
- Side Focus control for parallax adjustment to infinity
- 30mm mono-tube chassis for superior strength
- Glass etched reticle with red illumination
- 6 levels of brightness with off positions in between
- 1/10 MRAD capped
- resettable target turrets
- Fast focus eyebell and high torque zoom ring.
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Airmax 30 4-16x44mm Compact Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane
- Sidewheel
- Lens Covers
Hawke Sport Optics Airmax 30 4-16x44mm Compact Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane Orderable Models
List of Orderable Models
- Hawke Sport Optics Airmax 30 Rifle Scope, 4-16x44mm SF Compact, 30mm Tube, SFP, AMX IR Reticle, Black, 13210 , MPN: 13210 , UPC: 5054492132102 , Code: 67-RS-HSONN17-13210
Hawke Sport Optics Airmax 30 4-16x44mm Compact Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, Hawke Sport Optics Airmax 30 SF Compact 4-16x44 AMX IR, Black, 13210 , MPN: 13210-DEMO , Code: 67-RS-HSONN17-13210-DEMO