Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- AMX IR
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 670 g
- Adjustment Click Value:
- 0.1 Mil Rad
- Adjustment Type:
- Mil Rad
- Parallax:
- Side Focus
- Illumination Type:
- LED
- Condition:
- New
Code: 67-RS-HSONN18-13220
MPN: 13220
UPC: 5054492132201
Product Info for Hawke Sport Optics Airmax 30 6-24x50mm Compact Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane
Lightweight and compact, the Hawke Sport Optics Airmx 30 Compact 6-24x50 AMX IR Rifle Scope is an advanced parallax correction tool that will greatly increase your accuracy at a close range. Hawke Sport Optics crafted these Rifle Scopes with a wide-angle optical system built specifically for airguns and varmints. With 6 levels of brightness, you can easily find the proper setting, even in low light conditions. This Hawke Sport Optics Airmx 30 Compact 6-24x50 AMX IR Illuminated Rifle Scope also has an advanced side focus control that can easily be used to parallax your shots at any range. You can even adjust the focus of this scope with a 10 millimeter side wheel, and the whole mono-tube chassis is made out of aluminum, making this scope incredibly durable. Capped, resettable target turrets ensure this incredibly lightweight and compact scope is precise and accurate, providing you get the best shooting experience possible. Use the fast focus eyebell to rapidly focus this scope for any application, and you'll be ready for your next shot opportunity. Maximize your aiming potential in any environment when equipped with the Hawke Sport Optics Airmx 30 SF Compact 6-24x50 AMX IR Illuminated Rifle Scope.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Airmax 30 6-24x50mm Compact Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 6 - 24 x |
| Reticle: | AMX IR |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 2.1 - 8.3 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 21.9 - 5.5 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 76 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 670 g |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 329 mm |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | Side Focus |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Adjustment Range: | 16 Mil Rad |
| Focus Range: | 10 yds to infinity |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Brightness Settings: | 6 |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Hawke Sport Optics Airmax 30 6-24x50mm Compact Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane
- Wide angle optical system ideal for varmint/airgun
- Lighweight and compact contruction - short eye relief
- 16 layer fully multi-coated optics
- Side Focus control for parallax adjustment to infinity
- 30mm mono-tube chassis for superior strength
- Glass etched reticle with red illumination
- 6 levels of brightness with off positions in between
- 1/10 MRAD capped
- resettable target turrets
- Fast focus eyebell and high torque zoom ring.
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Airmax 30 6-24x50mm Compact Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane
- Sidewheel
- Lens Covers
Hawke Sport Optics Airmax 30 6-24x50mm Compact Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane Orderable Models
List of Orderable Models
- Hawke Sport Optics Airmax 30 Rifle Scope, 6-24x50mm SF Compact, 30mm Tube, SFP, AMX IR Reticle, Black, 13220 , MPN: 13220 , UPC: 5054492132201 , Code: 67-RS-HSONN18-13220
Hawke Sport Optics Airmax 30 6-24x50mm Compact Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED DEMO, Hawke Sport Optics Airmax 30 SF Compact 6-24x50 AMX IR, Black, 13220, EDEMO1, Condition Fair, Other , MPN: 13220-DEMO-EDEMO1 , Code: 67-RS-HSONN18-13220-DEMO-EDEMO-OT-D
- DEMO, Hawke Sport Optics Airmax 30 SF Compact 6-24x50 AMX IR, Black, 13220 , MPN: 13220-DEMO , Code: 67-RS-HSONN18-13220-DEMO