Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
- Reticle:
- AMX
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- None
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 21.9 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- Adjustable Objective
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
- Condition:
- New
Code: 67-RS-13140-13140
MPN: 13140
UPC: 5054492131402
Product Info for Hawke Sport Optics Airmax EV 4-12x50mm AO Rifle Scopes 1in Tube Second Focal Plane
For multiple aim-points during long-shots look to the Hawke Sport Optics Rifle Scope to meet your target needs. These Rifle Scopes from Hawke Sport Optics feature a phenomenal 16 layer fully multi-coated optics for other worldly clarity and brightness. When faced with high recoil the glass-etched reticle of the Hawke Sport Optics Airmax Rifle Scope helps prevent shocks and drops. Ideal for airguns and rifles, the Hawke Sport Optics 4-12x50AO Rifle Scope is fast and precise in all situations and climates.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Airmax EV 4-12x50mm AO Rifle Scopes 1in Tube Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 4 - 12 x |
| Reticle: | AMX |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 4 - 13 mm |
| Illumination Color: | None |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 1 - 29.9 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.5 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 21.9 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 329 mm |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | Adjustable Objective |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Adjustment Range: | 70 MOA |
| Focus Range: | 10 yds to infinity |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Hawke Sport Optics Airmax EV 4-12x50mm AO Rifle Scopes 1in Tube Second Focal Plane
- 16 layer fully multi-coated optics for exceptional clarity
- Wide view optical system ideal for varmint/airgun
- Glass etched reticle to withstand high recoil
- Intergrated adjustable objective for parallax adjustment
- 1 inch mono-tube chassis for superior strength
- MOA low profile "no-snag" fingertip turrets
- Fast focus eyebell and high torque zoom ring
- Nitrogen purged water
- shock and fog proof
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Airmax EV 4-12x50mm AO Rifle Scope 1in Tube Second Focal Planes
- Lens Covers
- Lens Cloth
Hawke Sport Optics Airmax EV 4-12x50mm AO Rifle Scopes 1in Tube Second Focal Plane Orderable Models
List of Orderable Models
- Hawke Sport Optics Airmax EV Rifle Scope, 4-12x50mm AO, Second Focal Plane, AMX Reticle, Black, 13140 , MPN: 13140 , UPC: 5054492131402 , Code: 67-RS-13140-13140
Hawke Sport Optics Airmax EV 4-12x50mm AO Rifle Scopes 1in Tube Second Focal Plane Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, Hawke Sport Optics Airmax EV Rifle Scope, 4-12x50mm AO, Second Focal Plane, AMX Reticle, Black, 13140 , MPN: 13140-DEMO , Code: 67-RS-13140-13140-DEMO