Tap Tap to Zoom
Up to 16% OFF Binoculars
- Color:
- Green
- Package Type:
- Box
Code: 67-BI-HSED-35053
MPN: 35053
UPC: 5054492350537
Product Info for Hawke Sport Optics Compact Nature Trek 10x25mm Roof Prism Binoculars
Learn about the world around you and get a closer look at the beautiful details when you glance through the Hawke Sport Optics Compact Nature Trek Binoculars. With a compact top hinge design, these Binoculars from the experts at Hawke Sport Optics keep light from interfering with your view. The twist-up eye cups are excellent for users with eyeglasses, offering extended eye relief and reducing refraction. For fogproof and water proof performance, the Hawke Sport Optics Compact Nature Trek Waterproof Binoculars don't need a case or have a prescription. The best part is that you can use these binoculars in any conditions since they are nitrogen purged. Impress your friends and family with the beautiful details you can see through the Hawke Sport Optics Compact Nature Trek Fogproof Binoculars.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Compact Nature Trek 10x25mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Green |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK-4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 13 mm, 0.5 in |
| Exit Pupil: | 3 mm |
| Field of View, Linear: | 288 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 5.5 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Interpupillary Distance: | 54 - 72 mm |
| Close Focus: | 6.6 ft |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 4.2 in |
| Weight: | 0.65 lb, 1 lb |
| Finish: | Rubber |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Case: | Yes |
| Zoom: | Yes |
Features of Hawke Sport Optics Compact Nature Trek 10x25mm Binoculars
- Compact top hinge design easily fits in your hand
- Fully multi-coated optics to produce sharp images
- Focus knob with 0.8 turns close focus from 6.6ft/2m
- High resolution BAK-4 roof prisms
- Lightweight and durable rubber coated chassis
- Twist-up eye cups with position stops for eye relief
- Nitrogen purged water and fog proof
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Compact Nature Trek 10x25mm Binoculars
- Carry Case
- Neck Strap
Hawke Sport Optics Compact Nature Trek 10x25mm Roof Prism Binoculars Orderable Models
List of Orderable Models
- Hawke Sport Optics Compact Nature Trek 10x25mm Binoculars, Green, 35053 , MPN: 35053 , UPC: 5054492350537 , Code: 67-BI-HSED-35053