Tap Tap to Zoom
Read More...
- Reticle:
- Tactical Dot
- Tube Diameter:
- 30 mm, 32 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 18.3 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.1 Mil Rad
- Adjustment Type:
- Mil Rad
- Parallax:
- Fixed
- Illumination Type:
- LED
Code: 67-RS-TCTC-16301
MPN: 16301
UPC: 5054492163014
Product Info for Hawke Sport Optics Endurance 1-4x24mm LPVO Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane
The bright reticle and fast focus eyebell of the Hawke Sport Optics Endurance 30 WA 1-4x24 IR Tactical Dot 4x LPVO Rifle Scope will allow you to quickly snap onto targets with pinpoint precision. These AR15 Rifle Scopes developed by the experts at Hawke Sport Optics have a wide-angle optical system with 18 layer fully multi-coated optics for vivid views throughout. This Hawke Sport Optics Endurance 30 WA 1-4x24 Tactical Dot 4x SFP LPVO Rifle Scope has a glass-etched reticle with red illumination that can be adjusted to six different levels of brightness with an off-position in between each one so that you can easily determine which reticle best suits your ambient lighting conditions and target background. Extended eye relief creates a comfortable shooting experience, and the exposed turrets are easy to adjust, even with gloves. Mount a Hawke Sport Optics Endurance 30 WA 1-4x24 Illuminated Tactical Dot LPVO Rifle Scope to take down distant targets on the hunting grounds.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Endurance 1-4x24mm LPVO Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 4 x |
| Reticle: | Tactical Dot |
| Tube Diameter: | 30 mm, 32 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 6 - 24 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 25.1 - 100 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 18.3 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 11.1 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | Fixed |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Focus Range: | 100 yds |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Brightness Settings: | 6 |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Hawke Sport Optics Endurance 1-4x24mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane
- Wide angle optical system
- 18 layer fully mult-coated optics
- Fixed parallax distance of 100 yards
- 30mm mono-tube chassis
- Glass etched reticle with red illumination
- 6 level of brightness
- 1/10 MRAD exposed and locking turrets
- Nitrogen purged - water
- shock and fog proof
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Endurance 1-4x24mm Rifle Scope
- Lens Covers
Hawke Sport Optics Endurance 1-4x24mm LPVO Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane Orderable Models
List of Orderable Models
- Hawke Sport Optics Endurance 30 LPVO Rifle Scope, 1-4x24mm, 30mm Tube, SFP, Tactical Dot IR Reticle, Black, 16301 , MPN: 16301 , UPC: 5054492163014 , Code: 67-RS-TCTC-16301
Hawke Sport Optics Endurance 1-4x24mm LPVO Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Hawke Sport Optics Endurance 30 WA 1-4x24 IR Tactical Dot 4x Rifle Scope, Black, 16301 w/ TRYBE Optics Enhancer - Magnification Doubler , MPN: 16301-KIT4 , Code: 67-RS-TCTC-16301-KIT4
- Hawke Sport Optics Endurance 30 WA 1-4x24 IR L4a Riflecope, Black, 16300 w/ TRYBE Optics Enhancer - Magnification Doubler , MPN: 16300-KIT3 , Code: 67-RS-TCTC-16300-KIT3
- Hawke Sport Optics Endurance 30 LPVO Rifle Scope, 1-4x24mm, 30mm Tube, SFP, L4A IR Reticle, Black, 16300 , MPN: 16300 , UPC: 5054492163007 , Code: 67-RS-TCTC-16300