1 of 3 images
Hawke Sport Optics Endurance 30 WA Riflescope 2-12x50 - LR2 Fiber Dot, Black, 16415
2 of 3 images
Hawke Sport Optics Endurance 30 WA Riflescope 2-12x50 - LR2 Fiber Dot, Black, 16415
3 of 3 images
Hawke Sport Optics Endurance 30 WA Riflescope 2-12x50 - LR2 Fiber Dot, Black, 16415
Tap Tap to Zoom
You May Also Like
Best Rated
Warne Quick Detach XSKEL Mount, 30mm, Black, QDXSKEL30TW
List: $259.99
$207.99
Save Up to 20%
Blazin' Deal
TRYBE Optics DiMA1000 Laser Rangefinder with Mount, Black, TROLRF
List: $764.99
$553.81
Save Up to 28%
Blazin' Deal
TRYBE Optics Enhancer Rifle Scope Magnification Quadrupler, 4x54mm, 30mm Tube, Black, ENHRS4X
List: $799.99
$259.92
Save Up to 68%
Blazin' Deal
TRYBE Optics HIPO Rifle Scope, 3-18x50mm, 30 mm Tube, FFP, PLR-25 MOA Reticle, Black, TRORS3-18x50FFP-BL
List: $499.99
$194.84
Save Up to 61%
Blazin' Deal
TRYBE Optics HIPO Rifle Scope, 4-16x44mm, 30 mm Tube, FFP, PLR-25 MOA Reticle, Black, TRORS4-16x44FFP-BL
List: $409.99
$206.99
Save Up to 50%
Winchester Supreme Optics 1-4x24mm 30mm Tube IR Rifle Scope, Second Focal Plane, Illuminated Etched Reticle, Black, 1-4x24IR
List: $264.99
$229.99
Save Up to 13%
Questions & Answers
- Reticle:
- LR2
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Red
- Color:
- Black
- Weight:
- 20.3 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Illumination Type:
- Fiber Optics
Code: 67-RS-HSO03RF-16415
MPN: 16415
UPC: 5054492164158
List: $749.00Save $69.01
$679.99
Product Info for Hawke Sport Optics Endurance 30 WA Riflescope 2-12x50mm
Endurance 30 WA Riflescope 212x50 - LR2 Fiber Dot![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Endurance 30 WA Riflescope 2-12x50mm:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 44 mm |
| Magnification: | 1.7 - 10 x |
| Reticle: | LR2 |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Illumination Color: | Red |
| Eye Relief: | 4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 20.3 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Illumination Type: | Fiber Optics |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Hawke Sport Optics Endurance 30 WA Riflescope 2-12x50mm
- Wide angle optical system
- 18 layer fully mult-coated optics
- Fixed parallax distance of 100 yards
- 30mm mono-tube chassis
- Glass etched reticle with red Fiber Optic illumination
- Rheostat with 11 levels of brightness
- 1/4 MOA low profile turrets
- Nitrogen purged - water
- shock and fog proof.
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Endurance 30 WA Riflescope 2-12x50mm
- 4 inch sunshade and lens covers
Hawke Sport Optics Endurance 30 WA Riflescope 2-12x50mm Orderable Models
List of Orderable Models
- Hawke Sport Optics Endurance 30 WA Riflescope 2-12x50 - LR2 Fiber Dot, Black, 16415 , MPN: 16415 , UPC: 5054492164158 , Code: 67-RS-HSO03RF-16415
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare