1 of 8 images
Hawke Sport Optics Frontier 30 Rifle Scope, 1-10x24mm, 30mm, SFP, MOA FD Reticle, Black, 18411
2 of 8 images
Hawke Sport Optics Frontier 30 Rifle Scope, 1-10x24mm, 30mm, SFP Mil FD Reticle, Black, 18410
3 of 8 images
Hawke Sport Optics Frontier 30 Rifle Scope, 1-10x24mm, 30mm, SFP, MOA FD Reticle, Black, 18411
4 of 8 images
Hawke Sport Optics Frontier 30 Rifle Scope, 1-10x24mm, 30mm, SFP Mil FD Reticle, Black, 18410
5 of 8 images
Hawke Sport Optics Frontier 30 Rifle Scope, 1-10x24mm, 30mm, SFP, MOA FD Reticle, Black, 18411
6 of 8 images
Hawke Sport Optics Frontier 30 Rifle Scope, 1-10x24mm, 30mm, SFP, MOA FD Reticle, Black, 18411
7 of 8 images
Hawke Sport Optics Frontier 30 Rifle Scope, 1-10x24mm, 30mm, SFP Mil FD Reticle, Black, 18410
8 of 8 images
Hawke Sport Optics Frontier 30 Rifle Scope, 1-10x24mm, 30mm, SFP Mil FD Reticle, Black, 18410
Tap Tap to Zoom
You May Also Like
Best Rated
Warne Quick Detach XSKEL Mount, 30mm, Black, QDXSKEL30TW
List: $259.99
$207.99
Save Up to 20%
Blazin' Deal
TRYBE Optics DiMA1000 Laser Rangefinder with Mount, Black, TROLRF
List: $764.99
$553.81
Save Up to 28%
Blazin' Deal
TRYBE Optics Enhancer Rifle Scope Magnification Quadrupler, 4x54mm, 30mm Tube, Black, ENHRS4X
List: $799.99
$259.92
Save Up to 68%
Blazin' Deal
TRYBE Optics HIPO Rifle Scope, 3-18x50mm, 30 mm Tube, FFP, PLR-25 MOA Reticle, Black, TRORS3-18x50FFP-BL
List: $499.99
$194.84
Save Up to 61%
Blazin' Deal
TRYBE Optics HIPO Rifle Scope, 4-16x44mm, 30 mm Tube, FFP, PLR-25 MOA Reticle, Black, TRORS4-16x44FFP-BL
List: $409.99
$206.99
Save Up to 50%
Winchester Supreme Optics 1-4x24mm 30mm Tube IR Rifle Scope, Second Focal Plane, Illuminated Etched Reticle, Black, 1-4x24IR
List: $264.99
$229.99
Save Up to 13%
Questions & Answers
2 Models Available
Reticle
All
Adjustment Click Value
All
Adjustment Type
All
Search
List: $1,209.00Save $109.01
$1,099.99
List: $1,209.00Save $109.01
$1,099.99
Product Info for Hawke Sport Optics Frontier 30 1-10x24mm Rifle Scope 30mm Second Focal Plane
Frontier 30 FD 1-10x24 with Mil/MOA Fiber Dot Illuminated Reticle![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Frontier 30 1-10x24mm Rifle Scope 30mm Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 10 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 0.09 - 0.94 in |
| Illumination Color: | Red |
| Field of View, Linear: | 116.3 - 11.6 ft at 1000 yds |
| Eye Relief: | 4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 19 oz |
| Parallax: | Fixed 100 yards |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Hawke Sport Optics Frontier 30 1-10x24mm Rifle Scope 30mm Second Focal Plane
- Exposed Zero Lock 'n' Stop Turrets
- 30mm
- Fiber Dot Illumination
- Mil FD Reticle
- 1-10 Maginification
- 24mm Objective Lens.
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Frontier 30 1-10x24mm Rifle Scope 30mm Second Focal Plane
- Professional metal flip-up covers
- Standard
- XL zoom magnification throw levers
Hawke Sport Optics Frontier 30 1-10x24mm Rifle Scope 30mm Second Focal Plane Orderable Models
List of Orderable Models
- Hawke Sport Optics Frontier 30 Rifle Scope, 1-10x24mm, 30mm, SFP, MOA FD Reticle, Black, 18411 , MPN: 18411 , UPC: 5054492184118 , Code: 67-RS-FR30FD1024-18411
- Hawke Sport Optics Frontier 30 Rifle Scope, 1-10x24mm, 30mm, SFP Mil FD Reticle, Black, 18410 , MPN: 18410 , UPC: 5054492184101 , Code: 67-RS-FR30FD1024-18410
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare