Tap Tap to Zoom
Product Info for Hawke Sport Optics Frontier 34 5-30x56mm Rifle Scope 34mm Tube First Focal Plane
At the heart of this scope lies the 6 x zoom ratio, providing incredible magnification to allow the shooter to easily determine the range to their target. With the incredible optical quality found in the rest of the Hawke Sport Optics USA product range, this Rifle Scope from is an incredibly versatile piece of gear for long and short distance hunting. Through index matched lenses, this scope promises to deliver bright and clear images to the shooter. The zoom ring with a thumb lever and locking ocular also ensures this scope is easy to use and mount on any rifle, even with heavy recoil weapons. The Hawke Frontier 34 5-30x56mm Rifle Scope is one of the most advanced Rifle Scopes ever released onto the shooting market, housing a 6x optical system that is certain to help you acquire targets at a faster rate and with more accuracy. With six levels of brightness, this scope has a good mix of options for each setting. The glass etched reticle offers you a great sighting experience with the Hawke Sport Optics Frontier 34, 5-30x56mm Rifle Scope.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Frontier 34 5-30x56mm Rifle Scope 34mm Tube First Focal Plane:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 5 - 30 x |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 1.9 - 11.2 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 3.8 - 22.5 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 4 lb |
| Length: | 15.4 in |
| Parallax: | Side Focus |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | Stand Alone Lithium |
| Width: | 2.5 in |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Height: | 2.5 in |
| Lens Material: | Crown Glass |
| Optical Coating: | 21 Layers |
| Brightness Settings: | 6 |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Gift Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Hawke Sport Optics Frontier 34 5-30x56mm Rifle Scope 34mm Tube First Focal Plane
- First Focal Plane optcial system
- 21 layer fully multi-coated optics 6x ratio optical system
- Side focus control for parallax adjustment
- 34mm mono-tube chassis for superior strength
- Long eye relief for high recoil and magnum calibers
- Glass etched reticle with red illumination
- 6 levels of brightness with off positions in-between
- 1/10 MRAD exposed and locking
- zero-stop turrets
- Zoom ring with thumb lever and locking ocular.
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Frontier 34 5-30x56mm Rifle Scope
- Zoom Lever
- Sunshade
- Flip-Up Covers
Hawke Sport Optics Frontier 34 5-30x56mm Rifle Scope 34mm Tube First Focal Plane Orderable Models
List of Orderable Models
- Hawke Sport Optics Frontier Rifle Scope, 5-30x56mm SF, 34mm Tube, FFP, MOA Pro Reticle, Black, 18641 , MPN: 18641 , UPC: 5054492186419 , Code: 67-RS-HO34F56R-18641
- Hawke Sport Optics Frontier Rifle Scope, 5-30x56mm SF, 34mm Tube, FFP, Mil Pro Reticle, Black, 18640 , MPN: 18640 , UPC: 5054492186402 , Code: 67-RS-HO34F56R-18640