Tap Tap to Zoom
Product Info for Hawke Sport Optics Red Dot Riser w/ Quick Release Lever
The Hawke Sport Optics Red Dot Riser raises your sights for a more natural cheek weld and eye contact. Once installed, these Red Dot Sight Mounts by Hawke Sport Optics keep the windage of your sights about the same as your firearms bore, ensuring you always take the most precise shots with each pull of the trigger. This Hawke Sport Optics Picatinny Rail Red Dot Riser w/ Quick Release Lever is also easy to remove, allowing you to quickly swap between weapons without any tools. The featherweight Hawke Sport Optics Red Dot Riser w/ Quick Release Lever is made from an incredibly durable stainless steel that ensures a long and efficient product.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Red Dot Riser w/ Quick Release Lever:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Black |
| Gun Make: | Universal |
| Gun Model: | Universal |
| Gun Type: | Rifle |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Attachment Type: | Picatinny |
| Optic Cut: | No Cut |
| Length: | 2.5 in |
| Height: | 0.5 in |
| Weight: | 2.3 oz |
| Mount Type: | Picatinny |
Features of Hawke Sport Optics Red Dot Riser w/ Quick Release Lever
- Compatible with select Red Dots
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Red Dot Riser w/ Quick Release Lever
Hawke Sport Optics Red Dot Riser w/ Quick Release Lever Orderable Models
List of Orderable Models
- USED, Hawke Sport Optics Red Dot Riser w/ Quick Release Lever, Black, 22415 , MPN: 22415-EDEMO , Code: 67-RMT-RDRQR-22415-EDEMO-RE-B
- Hawke Sport Optics Red Dot Riser w/ Quick Release Lever, Black, 22415 , MPN: 22415 , UPC: 5054492224159 , Code: 67-RMT-RDRQR-22415
Hawke Sport Optics Red Dot Riser w/ Quick Release Lever Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED, Hawke Sport Optics Red Dot Riser w/ Quick Release Lever, Black, 22415 , MPN: 22415-EDEMO , Code: 67-RMT-RDRQR-22415-EDEMO-IN-C
- USED, Hawke Sport Optics Red Dot Riser w/ Quick Release Lever, Black, 22415 , MPN: 22415-EDEMO , Code: 67-RMT-RDRQR-22415-EDEMO-OB-C
- USED Hawke Sport Optics Red Dot Riser w/ Quick Release Lever, Black, 22415, EDEMO3, Used, Condition Like New , MPN: 22415-EDEMO3 , Code: 67-RMT-RDRQR-22415-EDEMO3