Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
- Color:
- Black
- Reticle:
- 35 MOA Circle
- Illumination Color:
- Red
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
Code: 67-RD-HORRDS2WV-12145
MPN: 12145
UPC: 5054492121458
Product Info for Hawke Sport Optics Reflex Circle Wide View 35 MOA Red Dot Sight w/ Weaver Rail 1x
Lightweight and compact, the Hawke Sport Optics Reflex Circle Red Dot Sight Wide View is perfect for use on pistols, ARs and hunting rifles alike. Allowing for digital brightness levels, these Red Dot Sights developed by Hawke Sport Optics are ideal for use in any lighting condition with perfect parallax from 10 yards. Ideal for use with single-piece construction guns, rifles and shotguns, the Hawke Sport Optics Reflex Circle Red Dot Sight Wide View w/ 35 MOA Reticle fits easily on your pistol, Weaver-style firearms or AICS, ensuring that you always have your shot on target. With a 35 MOA reticle and high glass clarity, the Hawke Sport Optics Reflex Circle Red Dot Sight Wide View will give you the precious accuracy you need to achieve your targets with incredible accuracy.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Reflex Circle Wide View 35 MOA Red Dot Sight w/ Weaver Rail 1x:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Reticle: | 35 MOA Circle |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 8 |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Battery Type: | Stand Alone Lithium |
| Battery Quantity: | 1 |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Gun Make: | Universal |
| Gun Model: | Universal |
| Length: | 2.3 in |
| Width: | 1.5 in |
| Height: | 1.8 in |
| Weight: | 3 oz |
| Magnification Type: | Fixed |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Weaver |
| Gun Rail: | Weaver |
Features of Hawke Sport Optics Reflex Circle Wide View Red Dot Sight w/ Weaver Rail
- Parallax error free from 10 yards
- Ideal for use on pistols
- AR's and hunting rifles
- Ultra compact
- Digital brightness levels
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Reflex Circle Wide View Red Dot Sight w/ Weaver Rail
Hawke Sport Optics Reflex Circle Wide View 35 MOA Red Dot Sight w/ Weaver Rail 1x Orderable Models
List of Orderable Models
- Hawke Sport Optics Reflex Circle Wide View Red Dot Sight w/ Weaver Rail 1x, 3 MOA Circle, Black, 12145 , MPN: 12145 , UPC: 5054492121458 , Code: 67-RD-HORRDS2WV-12145