Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- 20x 1/2 Mil Dot +
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 24 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.1 Mil Rad
- Adjustment Type:
- Mil Rad
- Parallax:
- 10 yds
- Illumination Type:
- LED
- Condition:
- New
Code: 67-RS-SW30SF2-17150
MPN: 17150
UPC: 5054492171507
Product Info for Hawke Sport Optics Sidewinder 30 6.5-20x44mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane
The Hawke Sport Optics Sidewinder 30 SF 6.5-20x44mm MRAD Rifle Scope is a powerful multi-purpose scope that is quickly becoming known as the "must have" Rifle Scope for the all-around shooter. This Rifle Scope made by the professionals at Hawke Sport Optics features a high-volume eyebox that lets you easily see your target and has a dot/not dot reticle for close quarters up to medium range encounters. The Hawke Sport Optics Sidewinder 30 SF 6.5-20x44mm MRAD Rifle Scope has index matched range-finding side wheels that allow you to adjust the parallax from 10 yards to infinity making this scope the "must have" Rifle Scope for all disciplines. The Hawke Sport Optics Sidewinder 30 SF 6.5-20x44mm MRAD Hunting Rifle Scope has removeable zoom magnification throw lever that takes the guesswork out of changing settings and is quick and easy to use. The High grade, low dispersion Crown glass in this Hawke Sport Optics Sidewinder 30 SF 6.5-20x44mm Waterproof Rifle Scope is Shockproof, Waterproof and Fogproof, so you can use it in rough field conditions. The Hawke Sport Optics Sidewinder 30 SF 6.5-20x44mm Hunting Rifle Scope is a powerful Rifle Scope loaded with additional features that make it a multi-purpose Rifle Scope a favorite for a wide variety of applications.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Sidewinder 30 6.5-20x44mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 44 mm |
| Magnification: | 6.5 - 20 x |
| Reticle: | 20x 1/2 Mil Dot + |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 2.2 - 6.8 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 19.5 - 6.3 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 24 degrees |
| Eye Relief: | 4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 24 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 13.3 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | 10 yds |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Adjustment Range: | 28 Mil Rad |
| Focus Range: | 10 yds to infinity |
| Lens Material: | Extra Low Dispersion Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Brightness Settings: | 6 |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Hawke Sport Optics Sidewinder 30 6.5-20x44mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane
- Second focul plane
- High-volume eyebox
- 4-inch eye relief
- Mil Dot reticle
- Ultra-wide angle 24 degree FOV
- Resettable locking turrets with witness window
- Multi-LED high intensity reticle
- High-grade low dispersion Crown glass
- 18 layer fully-multi-coated lenses
- Zoom magnification throw lever (removable)
- Nigrogen purged
- Shockproof
- Waterproof
- Fog proof
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Sidewinder 30 6.5-20x44mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane
- Sun Shade
- Bungie Lens Covers
- Cleaning Cloth
Hawke Sport Optics Sidewinder 30 6.5-20x44mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane Orderable Models
List of Orderable Models
- Hawke Sport Optics Sidewinder 30 6.5-20x44mm SF, 30mm Tube, SFP, 20x Half Mil Dot Reticle, Black, 17150 , MPN: 17150 , UPC: 5054492171507 , Code: 67-RS-SW30SF2-17150