Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- FFP MOA
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 25.6 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- Side
- Illumination Type:
- LED
Code: 67-RS-SWD50-17451
MPN: 17451
UPC: 5054492174515
Product Info for Hawke Sport Optics Sidewinder 4-16x50mm Rifle Scope 30mm Tube First Focal Plane
The ultra low-light Hawke Sport Optics Sidewinder 4-16x50mm FFP Rifle Scope takes advantage of the power of extra-long focal length, which could prove vital when trying to bag that whitetail after a tense moment out in the vast wilderness. With this first focal plane Rifle Scope from the fine UK engineers at Hawke Sport Optics, you get crystal clear images throughout the magnification range, and the fully multi-coated lenses ensure that you get a bright, clear picture every time. The Hawke Sport Optics Sidewinder 4-16x50mm FFP Zero Stop Rifle Scope boasts 30mm profile that can fit onto any 30mm rife, adding some serious power to your weapon of choice. When you need a Rifle Scope with enhanced functionality for various hunting purposes or in tactical situations, then have no further look than the Hawke Sport Optics Sidewinder 4-16x50mm FFP IR Rifle Scope.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Sidewinder 4-16x50mm Rifle Scope 30mm Tube First Focal Plane:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 4 - 16 x |
| Reticle: | FFP MOA |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 0.12 - 0.49 in |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 31.8 - 8.1 ft at 100 yds, 8.1 - 31.8 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 25.6 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | Side |
| Illumination Type: | LED |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Hawke Sport Optics Sidewinder 4-16x50mm Rifle Scope 30mm Tube First Focal Plane:
- Exposed
- Locking Turrets
- First Focal Plane:
- 30mm
- Wide Angle
- Side Focus
- Illumination
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Sidewinder 4-16x50mm Rifle Scope 30mm Tube First Focal Plane
- Lens Cloth
- Lens Covers
- Sunshade
- Sidewheel
- Zoom Lever
- Battery
Hawke Sport Optics Sidewinder 4-16x50mm Rifle Scope 30mm Tube First Focal Plane Orderable Models
List of Orderable Models
- Hawke Sport Optics Sidewinder Rifle Scope, 4-16x50mm, 30mm Tube, FFP IR MOA Reticle, Black, 17451 , MPN: 17451 , UPC: 5054492174515 , Code: 67-RS-SWD50-17451