Tap Tap to Zoom
Read More...
- Reticle:
- FFP 1/2 Mil Dot +
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 25.6 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.1 Mil Rad
- Adjustment Type:
- Mil Rad
- Parallax:
- 10 yds to infinity
- Illumination Type:
- LED
- Condition:
- New
Code: 67-RS-SWFFP1-17450
MPN: 17450
UPC: 5054492174508
Product Info for Hawke Sport Optics Sidewinder 30 4-16x50mm Rifle Scope 30mm Tube First Focal Plane
The Hawke Sport Optics Sidewinder 4-16x50mm Rifle Scope is an incredibly versatile piece of glass that allows you to sight targets with ease, from 10 yards to infinity. Why is it that all of the action is at the 10-foot range with Rifle Scopes? Because the technology is there at the 4-foot range, rifles can engage targets at close ranges, and the technology is there at 16x, enough to get into the longer distances. This Hawke Sport Optics Sidewinder 4-16x50mm Hunting Rifle Scope utilizes a first focal plane reticle so that you can sight targets without obscuring them with your eye. High grade, low dispersion Crown glass provides the scope with superior light transmission, making the crystal-clear images that are essential in bringing home the bacon in the end. The Hawke Sport Optics Sidewinder 4-16x50mm Door Stop Rifle Scope is index matched and parallax free from 10 yards to infinity, so you can focus on the target at hand. The Rifle Scope has removeable, non-gripping zoom magnification throw lever that is perfect for close range use, and is highly-wrap sealed so that no moisture can get in and cause damage. The Hawke Sport Optics Sidewinder 4-16x50mm Hunting Rifle Scope features a first focal plane, Mil-Dot reticle for incredible precision on the hunting grounds.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Sidewinder 30 4-16x50mm Rifle Scope 30mm Tube First Focal Plane:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 4 - 16 x |
| Reticle: | FFP 1/2 Mil Dot + |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 3.1 - 12.5 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 31.8 - 8.1 ft at 100 yds, 8.1 - 31.8 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 24 degrees |
| Eye Relief: | 4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 25.6 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 13.3 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Adjustment Range: | 26 Mil Rad |
| Focus Range: | 10 yds to infinity |
| Lens Material: | Extra Low Dispersion Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Brightness Settings: | 6 |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Hawke Sport Optics Sidewinder 30 4-16x50mm Rifle Scope 30mm Tube First Focal Plane:
- First focal Plane:
- Mil Dot reticle
- Ultra-wide angle 24 degree FOV
- High-volume eyebox
- 4-inch eye relief
- Resettable locking turrets with witness window
- Multi-LED high intensity reticle
- High-grade low dispersion Crown glass
- 18 layer fully-multi-coated lenses
- Zoom magnification throw lever (removable)
- Nigrogen purged
- Shockproof
- Waterproof
- Fog Proof
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Sidewinder 30 4-16x50mm Rifle Scope 30mm Tube First Focal Plane
- Sun Shade
- Bungie Lens Covers
- Cleaning Cloth
Hawke Sport Optics Sidewinder 30 4-16x50mm Rifle Scope 30mm Tube First Focal Plane Orderable Models
List of Orderable Models
- Hawke Sport Optics Sidewinder 30 Rifle Scope, 4-16x50mm, 30mm Tube, FFP, Mil Dot FFP Reticle, Black, 17450 , MPN: 17450 , UPC: 5054492174508 , Code: 67-RS-SWFFP1-17450
Hawke Sport Optics Sidewinder 30 4-16x50mm Rifle Scope 30mm Tube First Focal Plane Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, Hawke Sport Optics Sidewinder 30 Rifle Scope, 4-16x50mm, 30mm Tube, FFP, Mil Dot FFP Reticle, Black, 17450 , MPN: 17450-DEMO , Code: 67-RS-SWFFP1-17450-DEMO