1 of 3 images
Hawke Sport Optics Vantage Rifle Scope, 1-4x24mm, 30mm Tube, 1/2 MOA, Fiber Dot Reticle, Black, 14500
2 of 3 images
Hawke Sport Optics Vantage Rifle Scope, 1-4x24mm, 30mm Tube, 1/2 MOA, Fiber Dot Reticle, Black, 14500
3 of 3 images
Hawke Sport Optics Vantage LPVO Rifle Scope, 1-4x24mm, 30mm Tube, 1/2 MOA, Fiber Dot Reticle, Black, 14500
Tap Tap to Zoom
You May Also Like
Blazin' Deal
TRYBE Optics DiMA1000 Laser Rangefinder with Mount, Black, TROLRF
List: $764.99
$553.81
Save Up to 28%
Blazin' Deal
TRYBE Optics Enhancer Rifle Scope Magnification Quadrupler, 4x54mm, 30mm Tube, Black, ENHRS4X
List: $799.99
$259.92
Save Up to 68%
Blazin' Deal
TRYBE Optics HIPO Rifle Scope, 3-18x50mm, 30 mm Tube, FFP, PLR-25 MOA Reticle, Black, TRORS3-18x50FFP-BL
List: $499.99
$194.84
Save Up to 61%
Blazin' Deal
TRYBE Optics HIPO Rifle Scope, 4-16x44mm, 30 mm Tube, FFP, PLR-25 MOA Reticle, Black, TRORS4-16x44FFP-BL
List: $409.99
$206.99
Save Up to 50%
Winchester Supreme Optics 1-4x24mm 30mm Tube IR Rifle Scope, Second Focal Plane, Illuminated Etched Reticle, Black, 1-4x24IR
List: $264.99
$229.99
Save Up to 13%
Questions & Answers
We've got an AWESOME deal for you!
Blazin' Deal
Prices have been cut drastically on select models of this product as part of a special offer. These prices are so low that there's no double-dipping with coupons or any additional discounts - sorry about that. This offer won't last long, so don't miss out!
In Stock
2 Models AvailableShow with deals only:
Blazin' Deal
Condition
All
Condition Details
All
Condition Quality
All
Search
List: $369.00Save 12%
$325.49
List: $369.00Save 11%
$329.99
Product Info for Hawke Sport Optics Vantage 1-4x24mm LPVO Rifle Scope 30mm Tube Fiber Optic Illumination Second Focal Plane
Fiber Dot reticles give an intensely bright red illuminated center dot that is really daylight bright.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Vantage 1-4x24mm LPVO Rifle Scope 30mm Tube Fiber Optic Illumination Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 4 x |
| Reticle: | 1 MOA |
| Tube Diameter: | 31 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 6 - 24 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 31.5 - 126 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.5 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 16 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/2 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | Fixed |
| Illumination Type: | Fiber Optics |
| Battery Type: | CR2032 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Gun Type: | Rifle |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Hawke Sport Optics Vantage 1-4x24mm Rifle Scope 30mm Tube Fiber Optic Illumination Second Focal Plane
- 11 layer Multi-Coated wide angle optics
- Low-profile fingertip turrets
- removable zoom throw lever
- 30mm monotube chassis
- red fiber optic dot illumination
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Vantage 1-4x24mm Rifle Scope 30mm Tube Fiber Optic Illumination Second Focal Plane
- Removable zoom throw lever
- lens cloth
- lens covers
Hawke Sport Optics Vantage 1-4x24mm LPVO Rifle Scope 30mm Tube Fiber Optic Illumination Second Focal Plane Orderable Models
List of Orderable Models
- Open Box, Dealer Demo, Hawke Sport Optics Vantage LPVO Rifle Scope, 1-4x24mm, 30mm Tube, 1/2 MOA, Fiber Dot Reticle, Black, 14500 , MPN: 14500-DMO , Code: 67-RS-L4AWF-14500-DMO-OB-A
- Hawke Sport Optics Vantage LPVO Rifle Scope, 1-4x24mm, 30mm Tube, 1/2 MOA, Fiber Dot Reticle, Black, 14500 , MPN: 14500 , UPC: 5054492145003 , Code: 67-RS-L4AWF-14500
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare