Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Reticle:
- 3 MOA
- Illumination Color:
- Red
- Condition:
- New
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
Code: 67-RD-HSONN23-12106
MPN: 12106
UPC: 5054492121069
Product Info for Hawke Sport Optics Vantage 1x25mm Red Dot Sight w/ 9-11mm Rail
The Hawke Sport Optics Vantage 1x25 Red Dot Sight is a great, lightweight option for acquiring targets or a downrange shot on a hunt. Red dots are growing in popularity, therefore hunters need versatile options to mount their sight. The Hawke Sport Optics Vantage 1x25 Red Dot Sight w/ 9-11mm Rail features an etched glass 3 MOA dot, which can be adjusted for brightness with 11 brightness stages. This offers great clarity and shooters have commented that even at 10 yards distance there is virtually no degradation of the reticle, even with heavy ammo or long distance shots. The Hawke Sport Optics Vantage 1x25 Red Dot Scope features fully multi-coated optics which provide you with clear, crisp images. Going from close quarters to mid-ranged targets is never a problem with the Hawke Sport Optics Vantage 1x25 Red Dot Reflex Sight w/ 9-11mm Rail. The sight includes 9-11mm rail clamp mounts so it can be mounted directly to various firearms. Finally, the sight has Hawke etched glass markings on the back so you can record targets for later practice sessions.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Vantage 1x25mm Red Dot Sight w/ 9-11mm Rail:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Aluminium |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Objective Window Size: | 25 mm |
| Reticle: | 3 MOA |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 11 |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Parallax: | Fixed |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated - 25 Layers |
| Battery Type: | CR2032 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Gun Make: | Universal |
| Gun Model: | Universal |
| Length: | 3.7 in |
| Width: | 2 in |
| Height: | 2.3 in |
| Weight: | 190 g |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Picatinny |
| Gun Type: | Airgun |
| Gun Rail: | Picatinny |
Features of Hawke Sport Optics Vantage 1x25mm Red Dot Sight w/ 9-11mm Rail
- 3 MOA red dot with 11 stage brightness control
- 25 layer multi-coated optics for maximum clarity
- Parallax error free from 10 yards
- Integrated mounts - ready straight from the box
- Ideal for use on pistols
- ARs and hunting rifles
- High quality aluminum construction.
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Vantage 1x25mm Red Dot Sight w/ 9-11mm Rail
- Honeycomb Sunshade
- Lens Cover
- Installation Tool
Hawke Sport Optics Vantage 1x25mm Red Dot Sight w/ 9-11mm Rail Orderable Models
List of Orderable Models
- Hawke Sport Optics Vantage 1x25mm Red Dot Sight w/ 9-11mm Rail, Black, 12106 , MPN: 12106 , UPC: 5054492121069 , Code: 67-RD-HSONN23-12106
Hawke Sport Optics Vantage 1x25mm Red Dot Sight w/ 9-11mm Rail Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED, Hawke Sport Optics Vantage 1x25mm Red Dot Sight w/ 9-11mm Rail, Black, 12106 , MPN: 12106-EDEMO , Code: 67-RD-HSONN23-12106-EDEMO-IN-D