Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
- Reticle:
- L4A Dot
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Green, Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 515 g
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- Fixed
- Illumination Type:
- LED
Code: 67-RS-HSONN12-14276
MPN: 14276
UPC: 5054492142767
Product Info for Hawke Sport Optics Vantage 30 1.5-6x44mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane
The Hawke Sport Optics Vantage 30 WA 1.5-6x44 L4a Rifle Scope help you conquer the great outdoors no matter what your budget is. The L4A Dot uses a more open outer post design to keep the target visible while aiming 30″ spacing from center to post at 100yds when on 4x magnification. Hawke Sport Optics's Rifle Scopes meet the demands of both hunters and target shooters; they are built with the most exacting features and efficient design. Hawke scopes are illuminated for improved nighttime shooting. The smart illumination systems keep your reticle visible at all times in either red or blue. Don't go unprepared for your next day on the range or your next big hunt; be ready with a Hawke Optics Rifle Scope.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Vantage 30 1.5-6x44mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 44 mm |
| Magnification: | 1.5 - 6 x |
| Reticle: | L4A Dot |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 7.9 - 29.3 mm |
| Illumination Color: | Red, Green |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 80.4 - 19.8 ft at 100 yds, 19.8 - 80.4 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 102 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 515 g |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 299 mm |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | Fixed |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Adjustment Range: | 200 MOA |
| Focus Range: | 91 m |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Brightness Settings: | 5 |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Hawke Sport Optics Vantage 30 1.5-6x44mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane
- Wide angle optical system
- 11 layer fully mult-coated optics
- Fixed parallax distance of 100 yards
- 30mm mono-tube chassis
- Glass etched reticle with red and green illumination
- Rheostat with 5 levels of brightness
- 1/2 MOA low profile turrets
- Nitrogen purged - water
- shock and fog proof
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Vantage 30 1.5-6x44mm Rifle Scope
- Lens Covers
Hawke Sport Optics Vantage 30 1.5-6x44mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane Orderable Models
List of Orderable Models
- Hawke Sport Optics Vantage 30 Rifle Scope, 1.5-6x44mm, 30mm, SFP, L4A IR Reticle, Black, 14276 , MPN: 14276 , UPC: 5054492142767 , Code: 67-RS-HSONN12-14276