Tap Tap to Zoom
Code: 67-RS-WA3942-14277
MPN: 14277
UPC: 5054492142774
Buy Together and Save
The Hawke Sport Optics Vantage 30 WA 3-9x42 Rifle Scope is a solid, mid to long range option for your next hunt, allowing you to capitalize on your target acquisition with lightning fast speed. Each Hawke Sport Optics Vantage 30 WA 3-9x42 Hunting Rifle Scope is designed with low-light targeting in mind, with red and green reticle illumination and 1/4 MOA per click turrets. The Hawke Sport Optics Vantage 30 WA 3-9x42 Low-Light Rifle Scope has a rugged 30mm mono-tube chassis and is built with exposed locking turrets, making this Rifle Scope from Hawke Sport Optics highly precise and dependable for every situation you can conceive of. The Hawke Sport Optics Vantage 30 WA 3-9x42 Exposed Turret Scope is able to track the flight path of birds with its illuminated reticle for a great hunting experience.![]()
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Magnification: | 3 - 9 x |
| Reticle: | .223 / .308 Marksman |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 4.7 - 14 mm |
| Illumination Color: | Green |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 13.1 - 42.2 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 90 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 19.9 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 13 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Fabric/Material: | Aluminium |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated, 11 Layers |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |