Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- .223 / .308 Marksman
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Green
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 19.9 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 10 yds to infinity
- Illumination Type:
- LED
Code: 67-RS-WA3942-14277
MPN: 14277
UPC: 5054492142774
Product Info for Hawke Sport Optics Vantage 3-9x42mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane
The Hawke Sport Optics Vantage 30 WA 3-9x42 Rifle Scope is a solid, mid to long range option for your next hunt, allowing you to capitalize on your target acquisition with lightning fast speed. Each Hawke Sport Optics Vantage 30 WA 3-9x42 Hunting Rifle Scope is designed with low-light targeting in mind, with red and green reticle illumination and 1/4 MOA per click turrets. The Hawke Sport Optics Vantage 30 WA 3-9x42 Low-Light Rifle Scope has a rugged 30mm mono-tube chassis and is built with exposed locking turrets, making this Rifle Scope from Hawke Sport Optics highly precise and dependable for every situation you can conceive of. The Hawke Sport Optics Vantage 30 WA 3-9x42 Exposed Turret Scope is able to track the flight path of birds with its illuminated reticle for a great hunting experience.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Vantage 3-9x42mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Magnification: | 3 - 9 x |
| Reticle: | .223 / .308 Marksman |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 4.7 - 14 mm |
| Illumination Color: | Green |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 13.1 - 42.2 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 90 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 19.9 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 13 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Fabric/Material: | Aluminium |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated, 11 Layers |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Hawke Sport Optics Vantage 3-9x42mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane
- 11 layer fully multi-coated optics for excellent clarity
- Fixed parallax distance of 100 yards
- 30mm mono-tube chassis for superior strength
- Glass etched reticle with red and green illumination with 5 levels of brightness
- 1/4 MOA exposed and locking turrets
- Fast focus eyebell and high torque zoom ring. Nitrogen purged water
- shock and fog proof.
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Vantage 3-9x42mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane
- Lens Covers
Hawke Sport Optics Vantage 3-9x42mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane Orderable Models
List of Orderable Models
- Hawke Sport Optics Vantage Rifle Scope, 3-9x42mm, 30mm Tube, SFP, .223/308 IR Reticle, Black, 14277 , MPN: 14277 , UPC: 5054492142774 , Code: 67-RS-WA3942-14277