Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Product Info for Hawke Sport Optics Vantage 30 4-12x42mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane
The Hawke Sport Optics Vantage 30 WA IR 4-12x42mm Rifle Scope is an illuminated version of the popular Xtended Twilight Contour series, and offers incredible brightness in a variety of conditions. The wider field of view in these Rifle Scopes by Hawke Sport Optics makes them a perfect mid to long range hunting scope. The Hawke Sport Optics Vantage 30 WA IR 4-12x42mm Rifle Scope has a 4x to 12x magnification range, perfect for shorter distances. The Hawke Sport Optics Vantage 30 WA IR 4-12x42 Rifle Scope features a glass etched reticle with red and green illumination with 5 different levels of brightness to match your background. A fast focus eyebell and a high torque zoom ring ensure easy to use manipulations when you're after a larger target. When you need a Rifle Scope with a glass etched reticle and extra-sharp optics, look to the Hawke Sport Optics Vantage 30 Wide-Angle IR 4-12x42 Rifle Scope.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Vantage 30 4-12x42mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Magnification: | 4 - 12 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 3.5 - 10.5 mm |
| Illumination Color: | Red, Green |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 38.9 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.5 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 19.9 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | Fixed 100 yards |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | Stand Alone Lithium |
| Optical Coating: | Coated |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Hawke Sport Optics Vantage 30 4-12x42mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane
- 11 Layer Fully Multi-Coated Optics
- Exposed Locking Turrets
- 30mm Tube
- Wide-Angle Design
- Illuminated 6.5 Creedmoor Marksman Reticle
- 4-12 Magnification
- 42mm Objective Lens
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Vantage 30 4-12x42mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane
- Zoom magnification throw lever
- Lens covers
Hawke Sport Optics Vantage 30 4-12x42mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane Orderable Models
List of Orderable Models
- Hawke Sport Optics Vantage 30 WA Rifle Scope, 4-12x42mm, 30mm, SFP, 6.5 Creedmoor Marksman Reticle, Black, 14280 , MPN: 14280 , UPC: 5054492142804 , Code: 67-RS-HOVWA30IR42R-14280
- Hawke Sport Optics Vantage 30 Rifle Scope, 4-12x42mm, 30mm, .223/.308 Marksman Reticle, Black, 14278 , MPN: 14278 , UPC: 5054492142781 , Code: 67-RS-HOVWA30IR42R-14278