Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
- Reticle:
- L4A Dot
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Green, Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 17.5 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 100 yds
- Illumination Type:
- LED
Code: 67-RS-HSOVIRRS-14254
MPN: 14254
UPC: 5054492142545
Product Info for Hawke Sport Optics Vantage 4 - 12x50mm Rifle Scope 1in Tube Second Focal Plane
Easy target acquisition after dark is a reality for precision shooters, so to ensure you are ready for even the highest quality targets, the Hawke Sport Optics Vantage 4-12x50 IR Rifle Scope is the ideal choice for your favorite rifle. Featuring a blacked out finish that reduces light leakage, these Rifle Scopes manufactured by the experts at Hawke Sport Optics are perfect for hunting in low light conditions, even when the moon is at its brightest. The high torque zoom ring and low profile eyepiece ensures that you can easily adjust your Hawke Sport Optics Vantage 4-12x50 IR Lighted Rifle Scope during those crucial moments. With excellent clarity and a strong magnification range, you can count on the Hawke Sport Optics Vantage 4-12x50 IR Waterproof Rifle Scope for years to come.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Vantage 4 - 12x50mm Rifle Scope 1in Tube Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 4 - 12 x |
| Reticle: | L4A Dot |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 4.2 - 12.5 mm |
| Illumination Color: | Red, Green |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 8.7 - 26.2 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.5 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 17.5 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 13.4 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 100 yds |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Adjustment Range: | 80 MOA |
| Focus Range: | 100 yds |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Brightness Settings: | 5 |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Hawke Sport Optics Vantage 4 - 12x50mm Rifle Scope 1in Tube Second Focal Plane
- 11 layer fully multi-coated optics for excellent clarity
- Side focus control for parallax adjustment to infinity
- 1 inch mono-tube chassis for superior strength
- 1/4 MOA low profile "no-snag" fingertip turrets
- Fast focus eyebell and high torque zoom ring. Nitrogen purged water
- shock and fog proof
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Vantage 4 - 12x50mm Rifle Scope 1in Tube Second Focal Plane
- Lens Covers
Hawke Sport Optics Vantage 4 - 12x50mm Rifle Scope 1in Tube Second Focal Plane Orderable Models
List of Orderable Models
- Hawke Sport Optics Vantage Rifle Scope, 4-12x50mm, 1in, SFP, L4A IR Reticle, Black, 14254 , MPN: 14254 , UPC: 5054492142545 , Code: 67-RS-HSOVIRRS-14254
Hawke Sport Optics Vantage 4 - 12x50mm Rifle Scope 1in Tube Second Focal Plane Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Hawke Sport Optics Vantage 4-12x50AO .17 HMR IR Rifle Scope, Black, 14253 , MPN: 14253 , UPC: 5054492142538 , Code: 67-RS-HSOVIRRS-14253