Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
- Reticle:
- Illuminated Mil Dot Center
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Green, Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 21.2 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- Adjustable Objective
- Illumination Type:
- LED
Code: 67-RS-14252-14252
MPN: 14252
UPC: 5054492142521
Product Info for Hawke Sport Optics Vantage 4-12X50mm AO Rifle Scope 1in Tube Second Focal Plane
You have specific preferences for your Rifle Scope, and when those preferences are combined with environmental demands, visibility adjustments can get tricky; however, they're much easier with the Hawke Sport Optics Vantage 4-12X50 Adjustable Objective Mil Dot HD Rifle Scope. Featuring a red and green illuminated Mil Dot reticle, these Rifle Scopes created by Hawke Sport Optics combine with the exceptional clarity of your 11 layer fully multi-coated optics for top notch light transmission and color contrast when identifying your target. The low profile, no snag fingertip turrets make windage and elevation adjustments quick and easy, allowing you to easily adapt to your surroundings when you use the Hawke Sport Optics Vantage 4-12X50AO Mil Dot HD WP Rifle Scope. With superior strength for almost any caliber firearm, the Hawke Sport Optics Vantage 4-12X50AO Mil Dot HD IR Rifle Scope is the ideal choice for your next hunt.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Vantage 4-12X50mm AO Rifle Scope 1in Tube Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 4 - 12 x |
| Reticle: | Illuminated Mil Dot Center |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 4 - 13 mm |
| Illumination Color: | Red, Green |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 8.7 - 26.2 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.5 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 21.2 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 13.7 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | Adjustable Objective |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Adjustment Range: | 90 MOA |
| Focus Range: | 10 yds to infinity |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Brightness Settings: | 5 |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Hawke Sport Optics Vantage 4-12X50mm AO Rifle Scope 1in Tube Second Focal Plane
- 11 layer fully multi-coated optics for excellent clarity
- Side focus control for parallax adjustment to infinity
- 1 inch mono-tube chassis for superior strength
- 1/4 MOA low profile "no-snag" fingertip turrets
- Fast focus eyebell and high torque zoom ring. Nitrogen purged water
- shock and fog proof
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Vantage 4-12X50mm AO Rifle Scope 1in Tube Second Focal Plane
- Lens Covers
Hawke Sport Optics Vantage 4-12X50mm AO Rifle Scope 1in Tube Second Focal Plane Orderable Models
List of Orderable Models
- Hawke Sport Optics Vantage Rifle Scope, 4-12x50mm AO, 1in, SFP, Mil Dot IR Reticle, Black, 14252 , MPN: 14252 , UPC: 5054492142521 , Code: 67-RS-14252-14252