Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
- Gun Rail:
- Weaver
- Color:
- Black
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Ring Height:
- Low
- Gun Model:
- Universal
Code: 67-SCM-HSOWVRSRM-22115
MPN: 22115
UPC: 5054492221158
Product Info for Hawke Sport Optics Weaver 30mm Rifle Scope Ring Mount
Add some extra flare to your firearm with the Hawke Sport Optics Weaver 30mm Low 2pc Rifle Scope Ring Mount. When you want to mount your Rifle Scope on your weapon, you need some high quality Rifle Scope Rings that properly secure your scope, and the Hawke Optics Weaver 30mm Low 2pc Rifle Scope Ring Mount will secure your scope firmly to your firearm. The two hex screws on this Rifle Scope Mount from Hawke Sport Optics are extremely secure, and the Weaver version has an additional crossbar for additional security. Plus, the internal cusion tape prevents your scope or sight from marking or damaging your Rifle Scope, and the high-grade aluminum used to make this scope ring is incredibly durable. Invest in the Hawke High Grade Aluminum Weaver 30mm, 2pc Rifle Scope Ring Mount to mount your Rifle Scope with confidence.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Weaver 30mm Rifle Scope Ring Mount:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Gun Rail: | Weaver |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Color: | Black |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Length: | 1.7 in |
| Ring Height: | Low |
| Weight: | 3 oz |
| Gun Model: | Universal |
| Mount Type: | Weaver |
| Ring Quantity: | Pair |
| Quantity: | 1 |
| Finish: | Matte |
Features of Hawke Sport Optics Weaver 30mm Rifle Scope Ring Mount
- Weaver double hex screws to hold your scope firmly in place.
- Weaver version features crossbar for additional security.
- Internal cusion tape prevents markings and damage.
- High grade aluminum anodized in matte black.
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Weaver 30mm Rifle Scope Ring Mount
Hawke Sport Optics Weaver 30mm Rifle Scope Ring Mount Orderable Models
List of Orderable Models
- Hawke Sport Optics Weaver 30mm Rifle Scope Ring Mount - 2-Pieces, Low, Black, 22115 , MPN: 22115 , UPC: 5054492221158 , Code: 67-SCM-HSOWVRSRM-22115