1 of 4 images
Hawke Sport Optics XB Zoom Crossbow Scope XB30 FFP 2-8x36 425-465 fps, Black, 12321
2 of 4 images
Hawke Sport Optics XB Zoom Crossbow Scope XB30 FFP 2-8x36 425-465 fps, Black, 12321
3 of 4 images
Hawke Sport Optics XB Zoom Crossbow Scope XB30 FFP 2-8x36 425-465 fps, Black, 12321
4 of 4 images
Hawke Sport Optics XB Zoom Crossbow Scope XB30 FFP 2-8x36 425-465 fps, Black, 12321
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
- Color:
- Black
- Reticle:
- XB30 Zoom
- Adjustment Click Value:
- 0.5 MOA
- Illumination Color:
- Green, Red
Code: 67-XBS-ACBSC2-12321
MPN: 12321
UPC: 5054492123216
List: $439.00Save $39.01
$399.99
Product Info for Hawke Sport Optics XB Zoom Crossbow Scope XB30 FFP 2-8x36 425-465 fps
XB Zoom Crossbow Scope XB30 FFP 2-8x36 425-465 fps![]()
Specifications for Hawke Sport Optics XB Zoom Crossbow Scope XB30 FFP 2-8x36 425-465 fps:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Magnification: | 2 - 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 36 mm |
| Color: | Black |
| Reticle: | XB30 Zoom |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Adjustment Click Value: | 0.5 MOA |
| W/E Travel at 100 Yds: | 120 MOA |
| Weight: | 16 oz |
| Field of View, Linear: | 70.1 - 16.8 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 2.8 in |
| Length: | 9.7 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Exit Pupil: | 0.71 - 0.18 in |
| Parallax: | 50 yds |
| Focus Range: | 50 yds |
| Illumination Color: | Green, Red |
Features of Hawke Sport Optics XB Zoom Crossbow Scope XB30 FFP 2-8x36 425-465 fps
- 2-8x36
- Calibrated for Bow Speeds of 425-465 fps
- First Focal Plane Optical System
- 1/2 MOA Capped Turrets
- Variable Magnification Ring with Throw Lever
- Fast Focus Ocular
- Red/Green Illumination with 5 Levels
- 30mm Monotube Chassis
- 36mm Objective
- 21 Layer Multi-Coated Lenses
Package Contents:
- Hawke Sport Optics XB Zoom Crossbow Scope XB30 FFP 2-8x36 425-465 fps
- Flip up covers
Hawke Sport Optics XB Zoom Crossbow Scope XB30 FFP 2-8x36 425-465 fps Orderable Models
List of Orderable Models
- Hawke Sport Optics XB Zoom Crossbow Scope XB30 FFP 2-8x36 425-465 fps, Black, 12321 , MPN: 12321 , UPC: 5054492123216 , Code: 67-XBS-ACBSC2-12321
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare