Tap Tap to Zoom
Read More...
- Color:
- Black
- Gun Type:
- Rifle
- Size:
- One Size
- Length:
- 33 in
- Width:
- 14 in
- Height:
- 5 in
Code: 4HZ-GC-H4CBCLR-CL-DRP-BLK
MPN: CL-DRP-BLK
UPC: 816211016071
Product Info for Hazard 4 CL Dropshot Tennis Racket-style Padded Rifle Bag
The Hazard 4 Padded Rifle Case seamlessly conceals your rifle for easy access and transportation. These Rifle Gun Cases from Hazard 4 feature fully padded protection for your weapons and optics. Additionally, the Hazard 4 Civilian Lab Padded Rifle Case has internal movable tie-downs to secure multiple M4 long-guns. When anonymity is a necessity, look to the Hazard 4 Tennis Racket-style Padded Rifle Case.![]()
Specifications for Hazard 4 CL Dropshot Tennis Racket-style Padded Rifle Bag:
| Manufacturer: | Hazard 4 |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Dobby Nylon |
| Gun Type: | Rifle |
| Size: | One Size |
| Length: | 33 in |
| Width: | 14 in |
| Height: | 5 in |
| Weight: | 3.9 lb |
| Depth/Thickness: | 5 in |
| Application: | Around Town, Duty, Work, Tactical |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Quantity: | 1 |
| Age Group: | Adults |
| Pack Application: | Carrying |
| Pack Volume: | 2310 cubic in |
| Gender: | Unisex |
Features of Hazard 4 Civilian Lab Tennis Racket-Style Padded Rifle Case
- Looks like sport double tennis racket case for covert transport (light/smooth dobby nylon)
- Fully padded protection for weapons/optics
- Movable tie-downs inside to secure long-guns
- Frontmost compartment organizer for rifle mags w/ molle/velcro for polymer or stick-up holsters
Package Contents:
- Hazard 4 CL Dropshot Tennis Racket-style Padded Rifle Bag
Hazard 4 CL Dropshot Tennis Racket-style Padded Rifle Bag Orderable Models
List of Orderable Models
- Hazard 4 CL Dropshot Tennis Racket-style Padded Rifle Bag, Black, CL-DRP-BLK , MPN: CL-DRP-BLK , UPC: 816211016071 , Code: 4HZ-GC-H4CBCLR-CL-DRP-BLK