Tap Tap to Zoom
Read More...
- Height:
- 7.5 in, 19 cm
- Length:
- 19.75 in, 50 cm
- Width:
- 13 in
- Color:
- Black
- Size:
- One Size
- Pack Volume:
- 15.4 liters
Code: 4HZ-BG2-H4CBRSP-BS-RK17-BLK
MPN: BS-RK17-BLK
UPC: 816211015708
Product Info for Hazard 4 V 2017 Rocket Sling Pack w/ Rigid
The Hazard 4 V 2017 Rocket Sling Pack w/ Rigid Cap isn't just a pack you take with you everywhere you go; it goes with you everywhere, too. This laptop bag manufactured by the experts at Hazard 4 features one strap carry (for long guns) and an unambitious design that is actually comfortable when being used as a backpack. The Hazard 4 V 2017 Rocket Slim Sling Pack provides easy maneuvering through confined spaces, and is quick to take on or off. Being jammed in confined spaces for hours is an unfortunate part of the business for many professionals at Hazard 4; whether its a military unit in an a.p.c., a pilot in a cockpit, or a HumVee, they all have to bring their gear. And they all may need to relocate in a hurry. The Hazard 4 V 2017 Rocket Sling Pack w/ Rigid Cap is an excellent addition to your traveling gear bag collection, ensuring you have all the space you need for your next adventure.![]()
Specifications for Hazard 4 V 2017 Rocket Sling Pack w/ Rigid:
| Manufacturer: | Hazard 4 |
| Height: | 7.5 in, 19 cm |
| Length: | 19.75 in, 50 cm |
| Application: | Duty |
| Width: | 13 in |
| Fabric/Material: | Invista 1000D Cordura, PU x2 water repellent |
| Color: | Black |
| Gender: | Unisex |
| Design: | Simi Valley |
| Size: | One Size |
| Weight: | 2.4 lb |
| Capacity: | 15.4 liters |
| Pack Volume: | 15.4 liters |
| Pack Application: | Tactical, Military, Outdoor, Original, Everyday Carry, Casual, Urban, Performance, Hunting |
| Pack Loading: | Top, Side, Front |
| Age Group: | Adults |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Pockets: | Yes |
| Style: | Performance, Casual, Original |
| Pack Type: | Backpack |
| Quantity: | 1 |
Package Contents:
- Hazard 4 V 2017 Rocket Sling Pack w/ Rigid
Hazard 4 V 2017 Rocket Sling Pack w/ Rigid Orderable Models
List of Orderable Models
- Hazard 4 V 2017 Rocket Sling Pack w/ Rigid, Black, BS-RK17-BLK , MPN: BS-RK17-BLK , UPC: 816211015708 , Code: 4HZ-BG2-H4CBRSP-BS-RK17-BLK
Hazard 4 V 2017 Rocket Sling Pack w/ Rigid Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Hazard 4 V 2017 Rocket Sling Pack w/ Rigid, Coyote, One Size, BS-RK17-CYT , MPN: BS-RK17-CYT , UPC: 816211015715 , Code: 4HZ-BG2-H4CBRSP-BS-RK17-CYT