Tap Tap to Zoom
Product Info for Hazard 4 Shoulder Strap w/ Removable Pad
Reduce shoulder fatigue with the Hazard 4 2" Shoulder Strap w/ Removable Pad. This shoulder strap manufactured by the experts at Hazard 4 is made of 1000D Cordura with a dive-belt webbing. The Hazard 4 2in Shoulder Strap with Removable Pad helps to enhance packs and bags for convenient transport.![]()
Specifications for Hazard 4 Shoulder Strap w/ Removable Pad:
| Manufacturer: | Hazard 4 |
| Size: | One Size |
| Gender: | Unisex |
| Weight: | 0.5 oz |
| Pack Application: | Casual |
| Fabric/Material: | 1000D Cordura |
| Length: | 65 mm, 2.6 in |
| Width: | 2.2 in |
| Application: | Around Town, Tactical, Work, Duty |
| Type: | Bent Gate |
| Quantity: | 1 |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Age Group: | Adults |
Features of Hazard 4 2in Shoulder Strap w/ Removable Pad
- Includes 1x Removable shoulder pad
- Maximum length: 30.7 inches
- Main material: Invista 1000D Cordura pad with 2in dive-belt webbing
- Enhances packs and bags
Package Contents:
- Hazard 4 Shoulder Strap w/ Removable Pad
Hazard 4 Shoulder Strap w/ Removable Pad Orderable Models
List of Orderable Models
- Hazard 4 Shoulder Strap w/ Removable Pad, 2in, Black, SPR-SDSTP-BLK , MPN: SPR-SDSTP-BLK , UPC: 816211012202 , Code: 4HZ-BPS-2SHOULDERST-SPR-SDSTP-BLK
- Hazard 4 Shoulder Strap w/ Removable Pad, 2in, Coyote, SPR-SDSTP-CYT , MPN: SPR-SDSTP-CYT , UPC: 816211012219 , Code: 4HZ-BPS-2SHOULDERST-SPR-SDSTP-CYT