Tap Tap to Zoom
Read More...
- Fastener/Closure Type:
- Slip On
- Accessory Attachment System:
- MOLLE
- Color:
- Black
- Size:
- One Size
- Finish:
- Matte
- Fit:
- Regular
Code: 4HZ-CK-BIGKOALA-PCH-BGKLA-BLK
MPN: PCH-BGKLA-BLK
UPC: 816211011052
Product Info for Hazard 4 Big Koala MOLLE Smart Phone Pouch
Take your smartphone with you wherever you go using the Hazard 4 Big Koala MOLLE Smart Phone Pouch. This cell phone case manufactured by the experts at Hazard 4 fits horizontally onto most narrower dress belts and comes with a d-ring for hanging on a lanyard. The Hazard 4 Big Koala MOLLE Smart Phone Gear Case features a double layered fabric pads the contents well and double-side elastics for storing extra batteries. The Hazard 4 Big Koala Smartphone Gear Pouch keeps your phone well protected no matter where you go.![]()
Specifications for Hazard 4 Big Koala MOLLE Smart Phone Pouch:
| Manufacturer: | Hazard 4 |
| Fastener/Closure Type: | Slip On |
| Accessory Attachment System: | MOLLE |
| Fabric/Material: | 1000D Cordura |
| Width: | 20 mm, 0.8 in |
| Height: | 5.3 in, 13.5 in |
| Color: | Black |
| Size: | One Size |
| Finish: | Matte |
| Gender: | Unisex |
| Age Group: | Adults |
| Fit: | Regular |
| Weight: | 3.53 oz |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Activity/Occasion: | Hiking, Outdoor, Casual, Duty, Sports, Work, Travel |
| Application: | Duty, Work, Around Town, Tactical |
| Length: | 3.6 in, 91 mm |
| Quantity: | 1 |
| Application: | Everyday, Work, Duty, Outdoor, Casual |
| Apparel Fit: | Regular |
| Design: | Simi Valley |
Features of Hazard 4 Big Koala MOLLE Smart Phone Pouch
- Double layered fabric pads the contents well
- Double-side elastics for storing extra batteries etc.
- Comes with d-ring for hanging on lanyard etc.
- Fits horizontally onto most narrower dress belts
Package Contents:
- Hazard 4 Big Koala MOLLE Smart Phone Pouch
Hazard 4 Big Koala MOLLE Smart Phone Pouch Orderable Models
List of Orderable Models
- Hazard 4 Big Koala MOLLE Smart Phone Pouch, Black, One Size, PCH-BGKLA-BLK , MPN: PCH-BGKLA-BLK , UPC: 816211011052 , Code: 4HZ-CK-BIGKOALA-PCH-BGKLA-BLK
Hazard 4 Big Koala MOLLE Smart Phone Pouch Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Hazard 4 Big Koala MOLLE Smart Phone Pouch, MultiCam PCH-BGKLA-MTC , MPN: PCH-BGKLA-MTC , UPC: 816211011083 , Code: 4HZ-CK-BIGKOALA-PCH-BGKLA-MTC
- Hazard 4 Big Koala MOLLE Smart Phone Pouch, ATACS PCH-BGKLA-ATS , MPN: PCH-BGKLA-ATS , UPC: 816211011076 , Code: 4HZ-CK-BIGKOALA-PCH-BGKLA-ATS
- Hazard 4 Big Koala MOLLE Smart Phone Pouch, OD Green PCH-BGKLA-GRN , MPN: PCH-BGKLA-GRN , UPC: 816211011199 , Code: 4HZ-CK-BIGKOALA-PCH-BGKLA-GRN
- Hazard 4 Big Koala MOLLE Smart Phone Pouch, Coyote, PCH-BGKLA-CYT , MPN: PCH-BGKLA-CYT , UPC: 816211011069 , Code: 4HZ-CK-BIGKOALA-PCH-BGKLA-CYT