Tap Tap to Zoom
FSA and HSA Eligible Product Message:
This product may be covered by your FSA/HSA plan. If you would like to use your FSA/HSA debit card to purchase an eligible product covered by your account's plan, please give us a call at 800-504-5897 and we will be glad to take your order over the phone. Unfortunately at this time OpticsPlanet is unable to accept FSA/HSA debit cards via our online checkout.
Product Info for Hazard 4 Sub-Pod Sunglasses Case
Have your eyewear around and at the ready with the Hazard 4 Sub-Pod Sunglasses Case. This sunglass case manufactured by the experts at Hazard 4 features a fuzzy interior that keeps lenses from scratching. The Hazard 4 Sub-Pod Shooting Glasses Case with its extra large, extra stiff shape is designed to fit bigger frame glasses in all conditions. The Hazard 4 Sub-Pod Large Eyewear Case is tough and durable to keep your eyewear safe and secure.![]()
Specifications for Hazard 4 Sub-Pod Sunglasses Case:
| Manufacturer: | Hazard 4 |
| Fabric/Material: | 1000D Cordura |
| Quantity: | 1 |
| Finish: | Matte |
| Weight: | 4.8 oz |
| Size: | One Size |
| Age Group: | Adults |
| Height: | 200 mm, 7.9 in |
| Length: | 80 mm, 3.1 in |
| Width: | 2.8 in |
| Application: | Tactical, Work, Duty, Around Town |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Style: | Casual, Performance, Original |
| Attachment Type: | MOLLE/PALS |
| Gender: | Unisex |
Features of Hazard 4 Sub-Pod Sunglasses Case
- Tough shape & material protect your glasses
- Fuzzy interior keeps lenses from scratching
- Snap-hook for fast clipping to any bag
- Fits most eye-wear like: sun, shooting, work, etc.
Package Contents:
- Hazard 4 Sub-Pod Sunglasses Case
Hazard 4 Sub-Pod Sunglasses Case Orderable Models
List of Orderable Models
- Hazard 4 Sub Sunglasses case, Black, ACS-SUB-BLK , MPN: ACS-SUB-BLK , UPC: 816211010222 , Code: 4HZ-EE-SUBLARGE-ACS-SUB-BLK
- Hazard 4 Sub Sunglasses case, Coyote, ACS-SUB-CYT , MPN: ACS-SUB-CYT , UPC: 816211012264 , Code: 4HZ-EE-SUBLARGE-ACS-SUB-CYT