Tap Tap to Zoom
Read More...
- Color:
- Black
- Size:
- One Size
Code: 4HZ-BG1-TONTO-MSG-TTO-BLK
MPN: MSG-TTO-BLK
UPC: 892821002864
Product Info for Hazard 4 Tonto Mini-Messenger Bag
Small is sometimes better and the Hazard 4 Tonto Concealed Carry Mini-Messenger Bag is very handy in tight quarters where there isn't much space available. This messenger bag by Hazard 4 features a unique 3-D flap-pocket for fast access on the run and can be worn as a 3-point chest-pack. The Hazard 4 Tonto Pack includes a adjustable main-compartment padded-divider, a large 3-D side-pouch w/ MOLLE & metal snap-hook and many more compartments. The Hazard 4 Tonto Mini-Messenger Bag has many uses or can be used in different ways; remove the strap and it can even become a large first-aid kit.![]()
Specifications for Hazard 4 Tonto Mini-Messenger Bag:
| Manufacturer: | Hazard 4 |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | 1000D Cordura |
| Gender: | Unisex |
| Weight: | 1.7 lb |
| Size: | One Size |
| Length: | 235 mm, 9.3 in |
| Width: | 3 in |
| Height: | 11.8 in, 300 mm |
| Pack Volume: | 3.1 liters |
| Style: | Original, Performance, Casual |
| Pack Loading: | Side, Top |
| Age Group: | Adults |
| Quantity: | 1 |
| Capacity: | 3.1 liters |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
Features of Hazard 4 Tonto Mini-Messenger Bag
- Unique 3-D flap-pocket for fast access on the run
- Large Velcro patch area for i.d.'s, logos, etc.
- Large, locking front-buckle adds security
- Tough-material on flap-front in the high-use area
- Rubbery, vented handle for secure wet-grip
- Two sets of strap D-rings for flap over/under use
- Modular MOLLE under flap can double capacity
- The flap hides gear mounted on (MOLLE) below
- Adjustable main-compartment padded-divider
- Large 3-D side-pouch w/ MOLLE metal snap-hook
- Side pouch fits up to a soda can while closed
- Vented/MOLLE-topped-pad strap w/ stabilizer
- Can be worn as a 3-point chest-pack
- With strap removed it is a large first-aid kit, etc.
- Side MOLLE over flat pocket for custom pouches
Package Contents:
- Hazard 4 Tonto Mini-Messenger Bag
Hazard 4 Tonto Mini-Messenger Bag Orderable Models
List of Orderable Models
- Hazard 4 Tonto Mini-Messenger Bag, Black, MSG-TTO-BLK , MPN: MSG-TTO-BLK , UPC: 892821002864 , Code: 4HZ-BG1-TONTO-MSG-TTO-BLK
Hazard 4 Tonto Mini-Messenger Bag Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Hazard 4 Tonto Mini-Messenger Bag, Coyote, MSG-TTO-CYT , MPN: MSG-TTO-CYT , UPC: 892821002871 , Code: 4HZ-BG1-TONTO-MSG-TTO-CYT