Tap Tap to Zoom
Heckler & Koch 14410/14411 Soldat 7.70" Push Button Knife has been discontinued by Heckler & Koch and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Knives, Survival Gear, Folding Knives yourself to try and find the perfect replacement for you!
The Heckler and Koch Soldat Tactical Folding Pocket Knife 14410/14411 is a duty bound warrior that delivers enhanced technology and amazing performance. This Folding Knife from Heckler & Koch has a manual push button locking mechanism with thumb-hole opener, that is great for left or right handed users. The H&K Soldat Black Blade Tactical Knife features Molded Grivory textured and contoured handles, for an ergonomic grip that will be great in any environment. This Heckler & Koch Knife uses a highly corrosion resistant blade (57-59HRC), that will retain its edge for longer periods of time than lesser quality steels. For a great way to make sure you have the knife you need, by your side, choose the Heckler & Koch 14410-14411 Soldat Pocket Folder Heckler-Koch Knife.![]()
| Blade Length: | 3.30" |
| Blade Thickness: | 0.114" |
| Handle Thickness: | 0.760" |
| Blade Material: | N680 |
| Blade Hardness: | 57-58HRC |
| Blade Style: | Drop-Point |
| Weight: | 2.80oz. |
| Pocket Clip: | Reversible, Tip-Up |
| Lock Mechanism: | Push Button Manual |
| Overall Length: | 7.70" |
| Closed Length: | 4.40" |
| Sheath Material: | Sold Separately |
| Class: | Heckler & Koch |