Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Magazine Capacity:
- 10 Round
- Caliber:
- .22 Long Rifle
- Gun Make:
- Heckler & Koch
- Gun Model:
- Heckler & Koch HK416
- Quantity:
- 1
Code: 13-RM-51000199-51000199-10RD
MPN: 51000199
UPC: 642230257917
Certain firearm magazines and extensions are subject to maximum capacity restrictions based on state and local laws. Currently, we are unable to sell these products to some locations. For a complete list of these restrictions, please visit our policy page.
By continuing with your purchase, you agree to adhere to all applicable laws and regulations.
Product Info for Heckler & Koch HK416 .22 LR 10 Round Pistol Magazine
The HK 416 magazine is a lightweight magazine holding 10 rounds of .22 LR through the H&K 416FC revolver or any other .22 LR firearm that uses a rotary magazine system. The 416 magazine features an early-release system that grabs the last round and advances it automatically as the firearm is held by the magazine spring, which also extends the service life. The Heckler & Koch magazine is made of an extremely durable and lightweight polymer. The magazine extends the service life of the firearm due to its dependable, proven track record with other .22 LR rifles.![]()
Specifications for Heckler & Koch HK416 .22 LR 10 Round Pistol Magazine:
| Manufacturer: | Heckler & Koch |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Polymer |
| Magazine Capacity: | 10 Round |
| Caliber: | .22 Long Rifle |
| Gun Make: | Heckler & Koch |
| Gun Model: | Heckler & Koch HK416 |
| Gun Type: | Pistol |
| Quantity: | 1 |
| Dimensions: | 1.20 X 5.20 X 5.90 in |
| Height: | 1.2 in |
| Length: | 5.9 in |
Package Contents:
- Heckler & Koch HK416 .22 LR 10 Round Pistol Magazine
Heckler & Koch HK416 .22 LR 10 Round Pistol Magazine Orderable Models
List of Orderable Models
- Heckler & Koch Pistol Magazine, HK416, .22 LR, 10 Rounds, Black, 10, 51000199 , MPN: 51000199 , UPC: 642230257917 , Code: 13-RM-51000199-51000199-10RD