Tap Tap to Zoom
14% OFF Firearm Parts + 2% Bucks in the App
- Caliber:
- .308 Winchester, 7.62x51mm NATO
- Barrel Length:
- 13 in
- Barrel Profile:
- Medium
- Barrel Twist Rate:
- 1-10
- Firearms Threads Per Inch:
- 5/8x24
- Muzzle Device:
- Flash Hider
- Finish:
- Anodized
- Color:
- Black
- Handguard Length:
- 11.25 in
Code: 13-URC-MNHJNBH-51001919
MPN: 51001919
UPC: 642230272545
Product Info for Heckler & Koch MR762 A4 7.62x51mm NATO 13inch Upper Receiver
Complete MR762 A4 Upper Receiver/Barrel Assembly HK 13in cold-hammer forged barrel, upper receiver with forward assist, extended convertible charging handle, HK Free Floating Rail System handguard.![]()
Specifications for Heckler & Koch MR762 A4 7.62x51mm NATO 13inch Upper Receiver:
| Manufacturer: | Heckler & Koch |
| Caliber: | 7.62x51mm NATO, .308 Winchester |
| Barrel Length: | 13 in |
| Barrel Profile: | Medium |
| Barrel Twist Rate: | 1-10 |
| Firearms Threads Per Inch: | 5/8x24 |
| Muzzle Device: | Flash Hider |
| Finish: | Anodized |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Handguard Length: | 11.25 in |
| Gun Make: | Heckler & Koch |
| Gun Model: | Heckler & Koch MR762-A4, Heckler & Koch MR762-A1 |
Features of Heckler & Koch MR762 A4 7.62x51mm NATO 13inch Upper Receiver
- Complete MR762 A4 Upper Receiver/Barrel Assembly HK cold-hammer forged barrel, upper receiver with forward assist, extended convertible charging handle, HK Free Floating Rail System handguard
- Complete MR556 Bolt Group Assembly
- Tungsten Filled HK Proprietary Buffer
- HK Proprietary Buffer (Action) Spring
- Adjustable Gas Block
- Ships in HK Soft case
Package Contents:
- Heckler & Koch MR762 A4 7.62x51mm NATO 13inch Upper Receiver
Heckler & Koch MR762 A4 7.62x51mm NATO 13inch Upper Receiver Orderable Models
List of Orderable Models
- Heckler & Koch MR762 A4 7.62x51mm NATO 13inch Upper Receiver, Medium Contour, Short Length, 1-10 Twist, 5/8x24 Threads, Break, Black, 51001919 , MPN: 51001919 , UPC: 642230272545 , Code: 13-URC-MNHJNBH-51001919