Tap Tap to Zoom
Product Info for Helinox Cafe Chair
Taller and more upright than the Chair One, the Caf Chair is tailored for dining. The seat height works with a standard table and pairs perfectly with our Caf Table. Portable and light, stable and comfortable, the Caf Chair is ideal for cooking, dining, or the first (of many) camp card games.![]()
Specifications for Helinox Cafe Chair:
| Manufacturer: | Helinox |
| Size: | One Size |
| Length: | 20 in |
| Width: | 22 in |
| Height: | 33.5 in |
| Weight: | 3.125 lb |
| Condition: | New |
| Application: | Camping |
| Age Group: | Adults |
| Quantity: | 1 |
| Frame Material: | DAC Aluminum |
| Fabric/Material: | 600D Polyester |
| Gender: | Unisex |
Features of Helinox Cafe Chair
- Easily slides under a 28 dining table.
- Ergonomic design and reinforced corners hold and support.
- The Caf Chair is 12 more upright than the Chair One to accommodate sitting at a table.
- Compact, collapsible frame.
- Packs into a 23 x 6.5 x 6.5 zip cylinder case that has a daisy chain and D-ring.
- Weighs 3 lbs 2 oz when packed up and can hold up to 320 lbs when assembled.
- Wider base and stronger proprietary nylon resin hubs to support the taller height.
- Leg poles are 7mm thicker than the Chair One.
- DAC aluminum alloy frame merges strength with durability.
- Shock-corded poles lock the frame into place.
Package Contents:
- Helinox Cafe Chair
Helinox Cafe Chair Orderable Models
List of Orderable Models
- Helinox Cafe Chair, Coyote Tan, 14360 , MPN: 14360 , UPC: 8809759232050 , Code: X41-CHR-HLX818-14360
- Helinox Cafe Chair, Black, 14351 , MPN: 14351 , UPC: 8809668415124 , Code: X41-CHR-HLX818-14351
Helinox Cafe Chair Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Open Box, Dealer Demo, Helinox Cafe Chair, Charcoal, 10002807 , MPN: 10002807-DMO , Code: X41-CHR-HLX818-10002807-DMO-OB-A
- Open Box, Dealer Demo, Helinox Cafe Chair, Coyote Tan, 14360 , MPN: 14360-DMO , Code: X41-CHR-HLX818-14360-DMO-OB-A
- Open Box, Dealer Demo, Helinox Cafe Chair, Black, 14351 , MPN: 14351-DMO , Code: X41-CHR-HLX818-14351-DMO-OB-A
- Open Box, Dealer Demo, Helinox Cafe Chair, Forest Green, 14353 , MPN: 14353-DMO , Code: X41-CHR-HLX818-14353-DMO-OB-A
- Helinox Cafe Chair, Charcoal, 10002807 , MPN: 10002807 , UPC: 8809874940519 , Code: X41-CHR-HLX818-10002807
- Helinox Cafe Chair, Forest Green, 14353 , MPN: 14353 , UPC: 8809668415148 , Code: X41-CHR-HLX818-14353