Tap Tap to Zoom
We've got an AWESOME deal for you!
Show with deals only:
Product Info for Helinox Chair One Extra Large
More room, more adventures, so much more comfort. The Chair One XL is 40% bigger and comfier than the Chair One, offering extra space without sacrificing portability and packability. It goes anywhere and everywherejust with more sitting room.![]()
Specifications for Helinox Chair One Extra Large:
| Manufacturer: | Helinox |
| Color: | Coyote Tan |
| Size: | Extra Large |
| Length: | 17.5 in |
| Width: | 23 in |
| Height: | 35 in |
| Weight: | 3.5625 lb |
| Application: | Camping |
| Age Group: | Adults |
| Quantity: | 1 |
| Packed Size: | 4.5 x 5 x 18.5 in |
| Capacity: | 320 lb |
| Fabric/Material: | 600-denier polyester weave |
| Maximum Loading Weight: | 320 lb |
| Frame Material: | DAC Aluminum |
| Depth/Thickness: | 26.5 in |
| Max Weight Capacity: | 320 lb |
| Gender: | Unisex |
Features of Helinox Chair One Extra Large
- The Chair One silhouette continues to receive acclaim for its blend of strength, versatility, and packability.
- Increased sitting space by 40% compared to the Chair One.
- Poles have a bigger diameter to accommodate the chair size.
- Ergonomic design and reinforced corners hold and support.
- Compact, collapsible frame.
- Packs into an 18.5 x 5 x 4.5 full zip case that has a daisy chain and webbing handle.
- Weighs 3 lbs 8 oz when packed up and can hold up to 320 lbs when assembled.
- Green Anodized DAC aluminum alloy frame and proprietary nylon resin hubs merge strength with durability.
- Shock-corded poles lock the frame into place.
- Bluesig-certified and recycled 600D polyester is durable enough to withstand the elements.
- Mesh paneling provides ventilation and breathability.
Package Contents:
- Helinox Chair One Extra Large
Helinox Chair One Extra Large Orderable Models
List of Orderable Models
- Open Box, Dealer Demo, Helinox Chair One Extra Large, Coyote Tan, 10079R2 , MPN: 10079R2-DMO , Code: X41-CHR-PROG-VO5061SB-10079R2-DMO-OB-A
- Helinox Chair One Extra Large, Coyote Tan, 10079R2 , MPN: 10079R2 , UPC: 8809668411478 , Code: X41-CHR-PROG-VO5061SB-10079R2
Helinox Chair One Extra Large Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Open Box, Dealer Demo, Helinox Chair One Extra Large, Charcoal, 10002798 , MPN: 10002798-DMO , Code: X41-CHR-PROG-VO5061SB-10002798-DMO-OB-A
- Helinox Chair One, Extra Large, Rhubarb Red, HCHAIRONEXLRB18 , MPN: HCHAIRONEXLRB18 , UPC: 8809272092988 , Code: X41-CHR-PROG-VO5061SB-HCHAIRONEXLRB18
- Helinox Chair One, Extra Large, Grey, 10091R1 , MPN: 10091R1 , UPC: 8809584131597 , Code: X41-CHR-PROG-VO5061SB-10091R1
- Helinox Chair One, Extra Large, Crimson, 10090R1 , MPN: 10090R1 , UPC: 8809584131481 , Code: X41-CHR-PROG-VO5061SB-10090R1
- Helinox Chair One, Extra Large, Black, 10076R1 , MPN: 10076R1 , UPC: 8809272092193 , Code: X41-CHR-PROG-VO5061SB-10076R1
- Helinox Chair One, Extra Large, Meadow Green, HCHAIRONEXLMG18 , MPN: HCHAIRONEXLMG18 , UPC: 8809272092971 , Code: X41-CHR-PROG-VO5061SB-HCHAIRONEXLMG18
- Open Box, Dealer Demo, Helinox Chair One, Extra Large, Black, 10076R1 , MPN: 10076R1-DMO , Code: X41-CHR-PROG-VO5061SB-10076R1-DMO-OB-A
- Helinox Chair One, Extra Large, Multicam, 10089R1 , MPN: 10089R1 , UPC: 8809584131474 , Code: X41-CHR-PROG-VO5061SB-10089R1
- Helinox Chair One, Extra Large, Realtree, 10088R1 , MPN: 10088R1 , UPC: 8809584131139 , Code: X41-CHR-PROG-VO5061SB-10088R1
- Helinox Chair One Extra Large, Charcoal, 10002798 , MPN: 10002798 , UPC: 8809874940427 , Code: X41-CHR-PROG-VO5061SB-10002798
- Helinox Chair One, Extra Large, Blue Block, 10093 , MPN: 10093 , UPC: 8809584135519 , Code: X41-CHR-PROG-VO5061SB-10093
- Helinox Chair One, Extra Large, Realtree, 10088R2 , MPN: 10088R2 , UPC: 8809668410044 , Code: X41-CHR-PROG-VO5061SB-10088R2