1 of 8 images
Helinox Chair One, Mint Multi Block, 10003219
2 of 8 images
Helinox Chair One, Mint Multi Block, 10003219
3 of 8 images
Helinox Chair One, Mint Multi Block, 10003219
4 of 8 images
Helinox Chair One, Mint Multi Block, 10003219
5 of 8 images
Helinox Chair One, Mint Multi Block, 10003219
6 of 8 images
Helinox Chair One, Mint Multi Block, 10003219
7 of 8 images
Helinox Chair One, Mint Multi Block, 10003219
8 of 8 images
Helinox Chair One, Mint Multi Block, 10003219
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
Free Express Shipping!
Free Two Day Shipping
Select Two-Day Shipping and use coupon code 2DAYAIRClick to Copy Coupon Code during checkout to get a free shipping upgrade if eligible!
- Color:
- Mint Multi Block
- Size:
- One Size
- Application:
- Camping
- Quantity:
- 1
Code: X41-CHR-HC6MB7-10003219
MPN: 10003219
UPC: 8809874946061
Free Two Day Shipping
$119.95
Product Info for Helinox Mint Multi Block Chair One (re)
A puffy for your chair. Provides soft warmth, extra cushioning, and draft protection for cold outdoor adventures. Light packable and comfortable.![]()
Specifications for Helinox Mint Multi Block Chair One (re):
| Manufacturer: | Helinox |
| Color: | Mint Multi Block |
| Size: | One Size |
| Length: | 14 in |
| Width: | 20.5 in |
| Height: | 25.5 in |
| Weight: | 1.15 lb |
| Application: | Camping |
| Age Group: | Adults |
| Quantity: | 1 |
| Packed Size: | 3.5 x 13.5 x 4.5 in |
| Max Weight Capacity: | 320 lbs |
| Frame Material: | DAC Aluminum |
| Depth/Thickness: | 20 in |
| Fabric/Material: | 600D Polyester |
| Gender: | Unisex |
Features of Helinox Mint Multi Block Chair One (re)
- The Chair One continues to receive acclaim for its blend of strength, versatility, and packability.
- Ergonomic design and reinforced corners hold and support.
- Compact, collapsible frame.
- Packs into a 14 x 4.5 x 4.5 full zip case that has a daisy chain and webbing handle.
- Weighs 2 lbs 2 oz when packed up and can hold up to 320 lbs when assembled.
- Green Anodized DAC aluminum alloy frame and proprietary nylon resin hubs merge strength with durability.
- Shock-corded poles lock the frame into place.
- Bluesign-certified and recycled 600D polyester is durable enough to withstand the elements.
- Mesh paneling provides ventilation and breathability.
Package Contents:
- Helinox Mint Multi Block Chair One (re)
Helinox Mint Multi Block Chair One (re) Orderable Models
List of Orderable Models
- Helinox Chair One /re/, Mint Multi Block, 10003219 , MPN: 10003219 , UPC: 8809874946061 , Code: X41-CHR-HC6MB7-10003219
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare