1 of 20 images
Helinox Chair One, Forest Green, 10003218
2 of 20 images
Helinox Chair One, Blackout Edition, 10003222
3 of 20 images
Helinox Chair One, Mint Multi Block, 10003219
4 of 20 images
Helinox Chair One, Forest Green, 10003218
5 of 20 images
Helinox Chair One, Forest Green, 10003218
6 of 20 images
Helinox Chair One, Forest Green, 10003218
7 of 20 images
Helinox Chair One, Forest Green, 10003218
8 of 20 images
Helinox Chair One, Blackout Edition, 10003222
9 of 20 images
Helinox Chair One, Blackout Edition, 10003222
10 of 20 images
Helinox Chair One, Blackout Edition, 10003222
11 of 20 images
Helinox Chair One, Blackout Edition, 10003222
12 of 20 images
Helinox Chair One, Blackout Edition, 10003222
13 of 20 images
Helinox Chair One, Blackout Edition, 10003222
14 of 20 images
Helinox Chair One, Mint Multi Block, 10003219
15 of 20 images
Helinox Chair One, Mint Multi Block, 10003219
16 of 20 images
Helinox Chair One, Mint Multi Block, 10003219
17 of 20 images
Helinox Chair One, Mint Multi Block, 10003219
18 of 20 images
Helinox Chair One, Mint Multi Block, 10003219
19 of 20 images
Helinox Chair One, Mint Multi Block, 10003219
20 of 20 images
Helinox Chair One, Mint Multi Block, 10003219
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
Free Two Day Shipping
On Sale
Free Express Shipping!
Free Two Day Shipping
Select Two-Day Shipping and use coupon code 2DAYAIRClick to Copy Coupon Code during checkout to get a free shipping upgrade if eligible!
In Stock
3 Models AvailableShow with deals only:
Free 2 Day Shipping
On Sale
Color
All
Search
List: $139.95Save 25%
$104.96
List: $139.95Save 25%
$104.96
$119.95
Product Info for Helinox One Chair (re)
The Chair One (re) is a redesign of the original award-winning Chair One.![]()
Specifications for Helinox One Chair (re):
| Manufacturer: | Helinox |
| Size: | One Size |
| Length: | 14 in |
| Width: | 20.5 in |
| Height: | 25.5 in |
| Weight: | 1.15 lb |
| Application: | Camping |
| Age Group: | Adults |
| Quantity: | 1 |
| Frame Material: | 600D Polyester |
| Packed Size: | 3.5 x 13.5 x 4.5 in |
| Max Weight Capacity: | 320 lbs |
| Depth/Thickness: | 20 in |
| Fabric/Material: | 600D Polyester |
| Gender: | Unisex |
Features of Helinox Re One Chair
- Stronger frame: Redesigned nylon resin hubs for more stability
- Proprietary DAC aluminum alloy merges strength with durability
- Taller seat: Frame is 30% taller than the Chair One for more accessibility
- Integrated side pocket so everythings within reach
- Ergonomic design and reinforced corners hold and support
- Repurposed aluminum: The frame of the Chair One (re) is made from repurposed aluminum scraps left on the factory floor that would have otherwise been thrown away
- Compact - Easy set-up.: Shock-corded poles lock the frame into place
- High-performance fabrics.: bluesign-certified and recycled 600D polyester is durable enough to withstan
Package Contents:
- Helinox One Chair (re)
Helinox One Chair (re) Orderable Models
List of Orderable Models
- Helinox Chair One /re/, Forest Green, 10003218 , MPN: 10003218 , UPC: 8809874946085 , Code: X41-CHR-HZ02CG-10003218
- Helinox Chair One /re/, Blackout Edition, 10003222 , MPN: 10003222 , UPC: 8809874946146 , Code: X41-CHR-HZ02CG-10003222
- Helinox Chair One /re/, Mint Multi Block, 10003219 , MPN: 10003219 , UPC: 8809874946061 , Code: X41-CHR-HZ02CG-10003219
Helinox One Chair (re) Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Helinox One Chair /re/, Biscay Green, 10003712 , MPN: 10003712 , UPC: 8800268652773 , Code: X41-CHR-HZ02CG-10003712
- Helinox One Chair /re/, Heritage Multi Block, 10003713 , MPN: 10003713 , UPC: 8800268652780 , Code: X41-CHR-HZ02CG-10003713
- Helinox Chair One /re/, Black, 10003223 , MPN: 10003223 , UPC: 8809874946139 , Code: X41-CHR-HZ02CG-10003223
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare