Tap Tap to Zoom
This item may be purchased by Illinois residents 21 years and over with a valid FOID and Illinois Identification card which we require submission of at checkout. For those outside of Illinois, this item is regulated for sale to Military, Law Enforcement, or other qualified personnel. Our team will contact you regarding the required qualifications and documentation. Certain federal, state, and/or local laws and regulations may apply.
Prices and availability subject to change.
Product Info for Heretic Knives Custom Manticore S 2.58in Automatic Folding Knife
The Heretic Knives Manticore S is an out-the-front knife with a clean and functional aesthetic. This new model features a superior MagnaCut steel blade and a contoured aluminum chassis with jimping all along the sides. This lightweight and capable Heretic OTF knife opens and closes smoothly, making for an excellent everyday pocket knife or tactical carry. Comes with a ball-bearing glass breaker and a deep carry pocket clip. Add another Out-The-Front (OTF) knife to your collection! We carry a wide variety of automatic knives to fit any need, budget, and preference! Be sharp, get rewarded for loving knives...![]()
Specifications for Heretic Knives Custom Manticore S 2.58in Automatic Folding Knife:
| Manufacturer: | Heretic Knives |
| Blade Length: | 2.58 in |
| Overall Length: | 6.51 in |
| Blade Material: | Damascus |
| Handle Color: | Gray/Spectrum |
| Serrated: | Plain |
| Hand: | Right |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Handle Length: | 3.93 in |
| Handle Material: | Steel |
| Blade Finish: | Damascus |
| Blade Thickness: | 0.08 in |
| Blade Grind: | Flat |
| Weight: | 3.31 oz |
| Quantity: | 1 |
| Opening Method: | Thumb Slide |
| Closed Length: | 6.51 in |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Activity/Occasion: | Casual, Work, Travel, Outdoor, Hike |
| Style: | Origin |
| Application: | Outdoor, Casual, Work, Everyday |
| Size: | One Size |
| Age Group: | Adults |
| Fit: | Regular |
| Gender: | Unisex |
Features of Heretic Knives Custom Manticore S 2.58in Automatic Folding Knife
- Opener: Textured steel thumb slide with a Mother of Pearl inlay.
- Carry: Milled titanium pocket clip with blue anodized finish.
Package Contents:
- Heretic Knives Custom Manticore S 2.58in Automatic Folding Knife
Heretic Knives Custom Manticore S 2.58in Automatic Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Heretic Knives Custom Manticore S Automatic Folding Knife, 2.58in, Damascus, Clip Point Blade, Gemstone, Steel, Gray/Spectrum Handle, Gray/Spectrum/Black/Gray, 6.51 inch, BHQ-197309 , MPN: BHQ-197309 , Code: W76-KN3-435F7A81-BHQ-197309
- Heretic Knives Custom Manticore S Automatic Folding Knife, 2.58in, Damascus, Dagger Blade, Gemstone, Steel, Gray/Spectrum Handle, Gray/Spectrum/Gray, 6.51 inch, BHQ-197308 , MPN: BHQ-197308 , Code: W76-KN3-435F7A81-BHQ-197308