Tap Tap to Zoom
This item may be purchased by Illinois residents 21 years and over with a valid FOID and Illinois Identification card which we require submission of at checkout. For those outside of Illinois, this item is regulated for sale to Military, Law Enforcement, or other qualified personnel. Our team will contact you regarding the required qualifications and documentation. Certain federal, state, and/or local laws and regulations may apply.
Prices and availability subject to change.
The Hydra by Heretic Knives is a powerful single-action OTF automatic knife built with a unique swiveling button safety for worry-free pocket carry. The thick blade is centered and locks firmly in place when fired. The knife's aluminum handle is comfortably contoured and textured for a secure grip. To withdraw the blade, just push the button again and pull down on the lanyard. If you're in need of a blade in a hurry, the Heretic Hydra won't disappoint. Be sharp, get rewarded for loving knives...![]()
| Manufacturer: | Heretic Knives |
| Blade Length: | 3.6 in |
| Overall Length: | 9.1 in |
| Blade Material: | CPM MagnaCut |
| Hand: | Right |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Blade Shape: | Tanto |
| Handle Length: | 5.5 in |
| Handle Material: | Aluminum |
| Blade Thickness: | 0.15 in |
| Blade Grind: | Flat |
| Weight: | 4.8 oz |
| Quantity: | 1 |
| Opening Method: | Push Button |
| Closed Length: | 9.1 in |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Activity/Occasion: | Work, Outdoor, Hike, Travel, Casual |
| Application: | Work, Outdoor, Everyday, Casual |
| Size: | One Size |
| Fit: | Regular |
| Age Group: | Adults |
| Style: | Origin |
| Gender: | Unisex |