Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3 in
- Blade Material:
- CPM MagnaCut
- Serrated:
- Plain
- Blade Shape:
- Tanto
- Handle Material:
- Aluminum
- Blade Finish:
- Black Stonewash
- Handle Color:
- Gray
- Hand:
- Right
- Color:
- Gray/Black
Code: W76-KN-9FD8729F-BHQ-223719
MPN: BHQ-223719
Prices and availability subject to change.
Product Info for Heretic Knives Medusa Flipper 3.00in Folding Knife
The Heretic Knives Medusa offers a sturdy and dependable automatic knife with a rock-solid lock up. The inlays on the handles provide an unbreakable grip - come rain or sun. Item includes a stainless steel pocket clip with a ball bearing tip. Heretic Knives make a wide selection of automatic, manual, and fixed blade knives, as well as some high-end knife maintenance supplies.![]()
Specifications for Heretic Knives Medusa Flipper 3.00in Folding Knife:
| Manufacturer: | Heretic Knives |
| Blade Length: | 3 in |
| Closed Length: | 7.625 in |
| Blade Material: | CPM MagnaCut |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 7.625 in |
| Blade Shape: | Tanto |
| Handle Material: | Aluminum |
| Blade Finish: | Black Stonewash |
| Blade Thickness: | 0.17 in |
| Lock Type: | Liner Lock |
| Blade Grind: | Flat |
| Handle Color: | Gray |
| Weight: | 4.94 oz |
| Opening Method: | Flipper |
| Handle Length: | 4.625 in |
| Hand: | Right |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Gray/Black |
| Size: | One Size |
| Application: | Outdoor, Work, Everyday, Casual |
| Activity/Occasion: | Work, Travel, Casual, Hike, Outdoor |
| Style: | Origin |
| Fit: | Regular |
| Age Group: | Adults |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Gender: | Unisex |
Package Contents:
- Heretic Knives Medusa Flipper 3.00in Folding Knife
Heretic Knives Medusa Flipper 3.00in Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Heretic Knives Medusa Flipper Folding Knife, 3.00in, CPM MagnaCut, Tanto Blade, Aluminum, Gray Handle, Gray/Black, 7.625 inch, BHQ-223719 , MPN: BHQ-223719 , Code: W76-KN-9FD8729F-BHQ-223719


























































