Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 6.75 in
- Overall Length:
- 12 in
- Blade Material:
- Steel
- Additional Features:
- Lanyard Hole.
- Color:
- Blue/Black
Code: W76-KN1-H0038CBLUBLK-H003-8C-BLUBLK
MPN: H003-8C-BLUBLK
UPC: 871373580990
Product Info for Heretic Knives Heretic s Nephilim 6.75 in Steel Fixed Blade Knife
12" (30.48cm) overall. 6.75" (17.15cm) Battleworn finish double edge Elmax steel blade. Black and blue G10 handle. Full, extended tang. Lanyard hole. Partially serrated blade. Black nylon belt sheath. Boxed.![]()
Specifications for Heretic Knives Heretic s Nephilim 6.75 in Steel Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Heretic Knives |
| Blade Length: | 6.75 in |
| Overall Length: | 12 in |
| Blade Material: | Steel |
| Weight: | 1.12 lb |
| Additional Features: | Lanyard Hole. |
| Color: | Blue/Black |
| Length: | 30.48 cm |
Package Contents:
- Heretic Knives Nephilim Fixed Blade Blue/Blk
Heretic Knives Heretic s Nephilim 6.75 in Steel Fixed Blade Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Heretic Knives Heretic s Nephilim 6.75 in Fixed Blade Knife, H0038CBLUBLK , MPN: H003-8C-BLUBLK , UPC: 871373580990 , Code: W76-KN1-H0038CBLUBLK-H003-8C-BLUBLK