Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 6.75 in
- Overall Length:
- 12 in
- Blade Material:
- Steel
- Additional Features:
- Lanyard Hole.
- Color:
- Green/Black
Code: W76-KN1-H0038CGRNBLK-H003-8C-GRNBLK
MPN: H003-8C-GRNBLK
UPC: 871373581003
Product Info for Heretic Knives Nephilim Fixed Blade Grn/Blk
12" (30.48cm) overall. 6.75" (17.15cm) Battleworn finish double edge Elmax steel blade. Black and green G10 handle. Full, extended tang. Lanyard hole. Partially serrated blade. Black nylon belt sheath. Boxed.![]()
Specifications for Heretic Knives Nephilim Fixed Blade Grn/Blk:
| Manufacturer: | Heretic Knives |
| Blade Length: | 6.75 in |
| Overall Length: | 12 in |
| Blade Material: | Steel |
| Weight: | 1.1 lb |
| Additional Features: | Lanyard Hole. |
| Color: | Green/Black |
| Length: | 30.48 cm |
Package Contents:
- Heretic Knives Nephilim Fixed Blade Grn/Blk
Heretic Knives Nephilim Fixed Blade Grn/Blk Orderable Models
List of Orderable Models
- Heretic Knives Heretic s Nephilim 6.75 in Fixed Blade Knife, H0038CGRNBLK , MPN: H003-8C-GRNBLK , UPC: 871373581003 , Code: W76-KN1-H0038CGRNBLK-H003-8C-GRNBLK