Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3 in
- Overall Length:
- 5.5 in
- Blade Material:
- Stainless Steel
- Color:
- Green
Code: W76-KN1-H0502CGRN-H050-2C-GRN
MPN: H050-2C-GRN
UPC: 871373581089
Product Info for Heretic Knives Heretic s Sleight Push Dagger 3.00 in Stainless Steel Fixed Blade Knife
5.5" (13.97cm) overall. 3" (7.62cm) green serrated CPM-20CV stainless blade. Green aluminum handle. Detachable double edge blade. Sheath compatible with all Sleight models. Black Kydex belt sheath. Boxed.![]()
No 3rd Party Sales (must be sold from your store or your web site, not a third party site such as Amazon, eBay, etc)
Specifications for Heretic Knives Heretic s Sleight Push Dagger 3.00 in Stainless Steel Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Heretic Knives |
| Blade Length: | 3 in |
| Overall Length: | 5.5 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Weight: | 0.46 lb |
| Color: | Green |
| Length: | 13.97 cm |
Package Contents:
- Heretic Knives Sleight Push Dagger
Heretic Knives Heretic s Sleight Push Dagger 3.00 in Stainless Steel Fixed Blade Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Heretic Knives Heretic s Sleight Push Dagger 3.00 in Fixed Blade Knife, H0502CGRN , MPN: H050-2C-GRN , UPC: 871373581089 , Code: W76-KN1-H0502CGRN-H050-2C-GRN