Tap Tap to Zoom
- Magnification:
- 33 x
- Field of View, Linear:
- 103 ft at 1000 yds
- Field of View, Angle:
- 1.94 degrees
- Length:
- 1.88 in
- Reticle:
- MOA Ranging
Code: LW-4S-PH1-PM-EP-MOA
MPN: PM-EP-MOA
UPC: 810194020926
Product Info for Hi-Lux Optics Phenom 33x85mm Spotting Scope Eyepieces
The MOA Reticle Eyepiece offers the utility of a reticle with the ultra high definition Phenom spotting scope. The wide angle MOA Eyepiece offers exceptional field of view and the fixed 33X magnification offers the highest level of resolution. Hi-Lux Optics ranging reticle provides precise target range estimation using the ranging formulas.![]()
The MOA based Phenom UHD reticle can be used to estimate distances, call for wind and shot corrections. With this MOA reticle, the glasser can quickly and accurately provide shot corrections in MOA. This is especially useful when the shooter is using a rifle scope with MOA based reticle and adjustments.
Specifications for Hi-Lux Optics Phenom 33x85mm Spotting Scope Eyepieces:
| Manufacturer: | Hi-Lux Optics |
| Magnification: | 33 x |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 103 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 1.94 degrees |
| Length: | 1.88 in |
| Weight: | 6 oz |
| Eye Relief: | 18 mm |
| Exit Pupil: | 2.6 mm |
| Reticle: | MOA Ranging |
| Lens Material: | Glass |
| Close Focus: | 35 ft |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| ED Glass: | Yes |
| Weather Resistance: | Yes |
| Minimum Focus Distance: | 3 ft |
| Zoom: | Yes |
| Objective Lens Diameter: | 85 mm |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Scope Body Type: | Angled |
| Optical Coating: | DiamondTuff14 Fully Multi-Coated |
| Color: | Black |
Features of Hi-Lux Optics Phenom 33x85mm Spotting Scope Eyepieces:
- MOA Ranging Reticle
- Adjustable Diopter
- Adjustable Eyecup for Eye Relief
Package Contents:
- Hi-Lux Optics Phenom 33x85mm Spotting Scope Eyepieces
Hi-Lux Optics Phenom 33x85mm Spotting Scope Eyepieces Orderable Models
List of Orderable Models
- Hi-Lux Optics Phenom 33x85mm Spotting Scope Eyepieces, MOA Reticle, Matte Black, PM-EP-MOA , MPN: PM-EP-MOA , UPC: 810194020926 , Code: LW-4S-PH1-PM-EP-MOA